Kalp Dostu Besinler

0
84

cilek_kalp.jpg

Kalp hastalıkları riskini azaltmak için beslenmenize dikkat etmeli, kalp dostu besinleri düzenli olarak tüketmelisiniz.

İşte onlardan bazıları :

Yulaflı Kahvaltı Yiyeceği : Omega-3 yağ asitleri, folik asit ve potasyum bakımından zengin olan bu yiyecekler, besleyici bir kahvaltı yapmanızı sağlar. Yüksek miktarda lif içeren besinler sayesinde kolesterol seviyenizi düşürür ve kan damarlarını korur.

Somon Balığı : Bu balık, tam bir doğal Omega-3  yağ asitleri kaynağıdır. Haftada 2 ya da 3 kere tüketmek, kan basıncınızı düzenler. Ayrıca, somon balığının düzenli tüketimi, normal kan pıhtılaşmasına da yardımcı olur.

Zeytinyağı : Kan damarlarının tıkanmasını engeller ve kolesterolle savaşır.

Keten Tohumu :  Yulaf lapası veya salatanızın içine koyabilirsiniz. Ayrıca, yemeklerde keten tohumu yağını kullanabilirsiniz. Fakat, bunu fazla ölçüde koymamaya dikkat edin, çünkü bu yağın kendine has bir tadı vardır. Diğer taraftan, oldukça değerli bir Omega-3 ve Omega-6 kaynağıdır.

Kabuklu Yemişler : Ceviz ve badem diğer kabuklu yemişlere göre daha yüksek miktarda Omega-3 yağ asitleri içerir.

Böğürtlen, Ahududu ve Çilek : Kalp hastalıkları ve kanser riskini azaltır.

Soya Fasülyesi : Protein ihtiyacını karşılamada ve kolesterolle savaşmada oldukça etkilidir. Fakat doğal olarak tüketmesi zordur. Doğal soya fasülyeleri soya sütü yapımında kullanılır. Yulaflı kahvaltı yiyeceğinizde soya sütü kullanabilirsiniz. Diğer taraftan, soya sosu kullanırken dikkat etmelisiniz çünkü içerdiği bol miktarda tuz, yüksek tansiyona neden olabilir.

Mercimek ve Kırmızı Fasülye : Omega-3 yağ asitleri, potasyum ve lif zenginidir. Ayrıca oldukça besleyici ve düşük kalorilidir. Sadece kalbinizi güçlendirmekle kalmıyor aynı zamanda kilonuzu da koruyor.

Avokado : Bu egzotik meyveyi çok sık yemek zorunda değilsiniz. Bir adet avokadonun çeyreğini tüketmeniz, kötü kolesterolünüzü düşürmeye ve iyi kolesterolünüzü desteklemeye yeterlidir. Aynı zamanda, içerdiği özel mayalar, sağlıklı bir kalbin işlevleri için gerekli olan vücudunuzdaki karotenoid yükselimini hızlandırır.

Ispanak : Lütein, potasyum, folik asit ve lif zenginidir. Fakat, ıspanak sevmiyorsanız diğer sebzelerden tüketin. Günde iki  sebze yemeği tüketimi, kalp hastalıkları riskini % 25 oranında azaltıyor.

kaynak

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here