Kilo Aldıran 5 Yer!

0
636

kilo-aldiran-yerler

Kilo almanızın sadece ne yediğinizle ilgili olduğunu düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Çünkü ne yediğiniz kadar, nerede ve nasıl yediğiniz de çok önemli. Kilo vermek istiyorsanız size farkında olmadan kilo aldırabilecek olan yerlere bir göz atın!

  • Mutfak: Size kilo aldırabilecek yerlerin başında mutfak geliyor. Mideniz kazındığında mutfağa atıştıracak bir şeyler bakmak için girersiniz ama etrafınız bu kadar yiyecek ile çevriliyken, genellikle bu sizin yemek istediğinizden daha fazla yemenize neden olur. Buzdolabının önünde yada mutfak dolaplarının karşısında, ayaküstü bir şeyler atıştırmak, ne kadar yediğinizi takip etmenizi zorlaştırır. Bu da size kilo aldırabilir. En iyisi karnınız acıktığında yiyeceğiniz kadar yemeği yada atıştırmalığı bir tabağa koyun ve oturarak yiyin.
  • Arabada: Araba kullanırken yemek yemek yapabileceğiniz bir diğer hata. Zaten arabada yanınıza alacağınız “fast food” denilen yemekler yeterince sağlıksız, bir de yola konsantre olmuşken yemek yemeye çalışmak daha büyük bir yanlış olacaktır. Meşgulken ve hızlı yemek, yine ne kadar yediğinizi, doyup doymadığınızı anlamanızı engeller. Eğer gerçekten arabada yemeniz gereken acil durumlar oluyorsa, bu durumlar için sağlıklı atıştırmalıklar hazırlayın.
  • Televizyonun karşısında: Televizyon izlerken atıştırmayı kim sevmez ki? Ama bu alışkanlığınız size kilo aldırabilir. Bir yandan yemek yiyip, bir yandan televizyon izlerken gerçekten ihtiyacınız olandan fazlasına kaçabilirsiniz. Bunu önlemek için atıştırmalıkları paketten yemeyi bırakın. İhtiyacınız olan kadarını bir tabağa koyun, öyle yiyin.
  • Masa başında çalışırken: Bazı günler öğle yemeği saatinde de çalışmanız gerekebilir ve dışarı çıkıp yemek yiyecek vaktiniz olmaz. Siz de mecburen masa başında çalışırken yemek yemek zorunda kalırsınız. Bu da size kilo aldırabilecek bir davranış. Beyniniz başka bir işle meşgulken doyma sinyalini daha geç verebilir ve ekstra kalori almanıza neden olur. Zorunda kalmadıkça çalıştığınız masada yemek yemeyin. Yada yemeğinizi bitirdikten sonra işle ilgilenmeye devam edin.
  • Yatakta: Kilo almanıza neden olabilecek yerler arasında yatak odası da var. Hasta olduğunuzda yada yataktan çıkmak istemediğinizde, yatakta yemek size çekici gelebilir. Ama bu düşüncesizce fazla yemenize neden olabilir. Hijyen açısından da pek sağlıklı değil tabi :) Bunun yerine yemek masasında oturarak yemelisiniz. Eğer canınız biraz keyif yapmak istiyorsa, bunu sağlıklı bir meyve tabağı ile gerçekleştirebilirsiniz :)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.