Kilo Aldıran Duygusal Yeme Alışkanlıkları

1
254

Siz de bilirsiniz ki, her zaman acıktığımız için yemek yemeyiz. Bazen kendimize bahaneler buluruz, bazen mutsuzluğumuzun ilacı olarak görürüz. Bu duygusal davranışlarımız bize kilo olarak geri döner. İşte dikkat etmemiz gerekenler :

1. “Bugün kahvaltı yapmadım, öğle yemeğinde daha fazla yiyebilirim.” düşüncesi yanlıştır.  Eğer kahvaltıyı kaçırdıysanız öğle yemeği öncesi bir meyve ya da bir avuç fındık yiyin. 15-20 dakika sonra da öğle yemeğinizi yiyebilirsiniz. 

2. Sofrada annenizin (ya da bir başkası) “Neden yemiyorsun, yoksa beğenmedin mi ?” gibi ısrarcı cümlelerine maruz kalarak, onu kırmamak adına tok olduğunuz halde midenizi doldurmak da yaptığınız hatalardan biri. Ona nazik bir şekilde doyduğunuzu anlatın.

3. Kötü bir gün geçirdiniz ya da erkek arkadaşınızla kavga ettiniz. İlk işiniz tatlıya ya da yemeğe sarılmak mı oluyor ? Bunu yapmayın. En yakın arkadaşınızı çağırın ve beraber oyalanacak bir şeyler yapın, mesela elişi, örgü.

4. Ofiste yorucu bir gün geçirdiniz. Eve gidince bu yorgunluğun acısını buzdolabından mı çıkarıyorsunuz ? İş stresinden kurtulmanın yolu yemek olmamalıdır. Müzik dinlemek, dans etmek gibi sevdiğiniz aktiviteleri uygulayabilirsiniz.

5. Sadece stres ya da mutsuzluktan değil, aynı zamanda mutlu olduğumuz zamanlarda da midemizi doldururuz. Mesela ofiste süpriz bir doğum günü partisi vardı. Siz olayın heyecanına kapılıp kendinize hakim olamayabilirsiniz. Çözümü; bir dilim pastanın keyfini çıkarın ve parti sonuna kadar arkadaşlarınızla sohbet ederek kendinizi fazla yemekten uzak tutun.

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here