Kırışıklıklara Neden Olan 7 Alışkanlık

0
289

erken-yaslanma-nedenleri

Evet yaşınız ilerledikçe cildinizin kırışması olağandır. Fakat bazı alışkanlıklarınız bunu hızlandırır ve hatta erken yaşlanmaya neden olabilir. Size birkaç öneride bulunmak isterim;

  • Yan yatarak uyumak: Evet ne yazık ki yan tarafa dönerek yada yüz üstü yatarak uyumak kırışıklıkların oluşmasına neden olur. Sırt üstü uyumak hem çok rahat değil, hem de gece uykunuzda dönmenizi engellemenin bir yolu yok. Eğer yüzünüzün yastık tarafından ezilerek çizgilerle dolmasını istemiyorsanız, bu riski en aza indirmek için saten yastık kılıfı kullanmaya başlamalısınız.
  • Güneşlenmek: Güneş ışınlarına maruz kalmak cildin erken yaşlanmasına ve hatta cilt kanserine yol açabilir. Eğer güneşin altında vakit geçirecekseniz doğru giyinmeye ve koruyucu güneş kremi kullanmaya özen göstermelisiniz. Ayrıca solaryumdan da uzak durmalısınız. Unutmayın, kaz ayağı kırışıklıklarınız oluşmaya başladığında bronzluk sizi kurtarmayacaktır :)
  • Az uyumak: Düzenli ve sağlıklı uyku alışkanlıkları vücutta bulunan iltihabı azaltır, aynı zamanda hücrelerin iyileştirilmesine yardımcı olur. Mutlu hücreler, mutlu bir cilt demektir. Erken yaşlanmak istemiyorsanız vücudunuzun ihtiyacı olan uykudan ödün vermeyin.
  • Makyajınızı silmeden uyumak: Bildiğiniz gibi gece biz uyurken cildimiz kendini yeniler. Eğer makyajınızı silmeden uyursanız gözeneklere dolan makyaj kalıntıları hücrelerin kendisini yenilemesine engel olur. Bir şey olmaz, sabah hemen temizlerim diyerek makyajınızı silmeden yatağa girmeyi alışkanlık haline getirirseniz erken yaşlanmanın önünü açmış olursunuz. Makyajınızı silmeden kesinlikle uyumayın.
  • Hızlı kilo alıp vermek: Cildinizi kırışıklıklara karşı korumak istiyorsanız beslenmenize de dikkat etmeniz gerekiyor. Hızlı kilo verip geri almanıza neden olacak yo yo diyetlerinden uzak durun. Hızlı kilo kaybı cildinizin esnekliğini kaybetmesine neden olur, bu da kırışıklıkların önünü açar.
  • Stresli yaşam: Stres de cildin erken yaşlanmasına neden olan faktörler arasında yer alıyor. Eğer stresli bir yaşamınız varsa, sağlıksız beslenmeye, az uyumaya, alkol almaya, kilo almaya yada vermeye ve kaşlarınızı çatmaya eğilimli olursunuz. Tüm bu kötü alışkanlıklar cildinizin düşmanıdır. Kendinizi stresden uzak tutmaya çalışmalısınız.
  • Fazla alkol tüketmek: Fazla alkol tüketimi, cildinize çeşitli düzeylerde zarar verir. Öncelikle kolajen üretimini destekleyen en güçlü antioksidanlardan A vitamini seviyelerini düşürür. Daha ileri düzeyde, kan damarlarının şişmesine ve cildin esnekliğinin kaybolmasına neden olur. Son olarak da cildi kurutur, nemsiz bırakır ve tıpkı çuval bezi gibi görünmesine yol açar.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here