Kışın Ortaya Çıkan Güzellik Problemlerine Çözümler

0
341

kis-bakimi-onerileri

Çatlak dudaklardan, cansız görünen cilde, ortaya çıkan onca cilt problemini göz önünde bulundurursak kış mevsiminin cildimize karşı çok da dostça davranmadığını rahatlıkla söyleyebiliriz. Peki kışın da güzel kalabilmek için nasıl davranmalıyız? Size birkaç cilt bakımı önerisinde bulunmak isterim.

  • Kışın cildimiz solgun ve mat görünmeye daha meyillidir. Eğer cildinizin soluk görünümünden şikayetçiyseniz makyaj yaparken elmacık kemiklerinize uygulayacağınız parlak pembe yada şeftali tonlarındaki allık, cildinizin daha canlı ve sağlıklı görünmesini sağlayacaktır. Yanaklarınızın spor sonrasında aldığı doğal renge yakın bir allık seçmeye özen gösterin :)
  • Kışın ortaya çıkan cilt problemlerinden biri de göz altında oluşan koyu halkalar. Göz altında yer alan ince ve hassas deri, kış şartlarında özellikle de hasta olduğunuza daha kolay etkilenir.  Bol su içmek, düzenli egzersiz yaparak kan dolaşımını hızlandırmak yada besleyici bir göz kremi kullanmak işinize yarayabilir. Koyu halkaları gizlemek içinse “light-diffusing” özelliği olan krem kapatıcıları tercih edebilirsiniz.
  • Peki ya çatlayan, kuruyan dudaklar? Kışın dudaklarınızı olabildiğince nemli tutarak bu problemin önüne geçebilirsiniz. Güçlü bir lip balm kullanın. Özellikle hint yağı, shea yağı, ayçiçek yağı gibi yağlar içerenleri tercih edin.  Ayrıca dudaklarınıza düzenli olarak peeling yaparak ölü derilerden arındırmalısınız. “Dudak Peelingi İçin Evde Bulabileceğiniz Süper Yiyecekler” başlıklı yazıma göz atarak, evde kolayca kendi peelinginizi hazırlayabilirsiniz.
  • Kışın nemsiz, rüzgarlı ve soğuk olan hava, cildin özellikle de yanakların kızarıp, kuru görünmesine neden olur. Kızarıklığı azaltmak ve cildinizi yatıştırmak için meyan kökü, papatya ve yeşil çay gibi doğal içeriklere sahip olan ürünleri tercih etmelisiniz.
  • İç ve dış mekanlar arasındaki sıcaklık değişimlerinden dolayı kışın tırnakların daha kırılgan bir yapısı olur. Bu da tırnaklarınızın daha kolay kırılmasına neden olur. Bu durumdan korunmak için tırnaklarınızı ve çevresini losyon ile nemlendirmeyi unutmayın. Ayrıca yatmadan önce tırnak ve kütikülleri kontrol altında tutmak için badem yağı uygulayın.
  • Kışın cildinizin kuruluğundan ve pul pul dökülmesinden şikayetçiyseniz, yazın kullandığınız hafif nemlendiricileri daha yoğun olanları ile değiştirmenizi tavsiye ederim. Cildinizin soğuk havada daha fazla nemlendirilmeye ihtiyacı vardır. Ayrıca kış boyunca haftada 1-2 kere düzenli olarak peeling yapmayı unutmayın. Bu, cildinizin pul pul dökülen ölü derilerden arınmasını sağlayacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.