Kışın Yapılan Cilt Bakım ve Makyaj Hataları

1
198

İşte kışın en sık yaptığımız cilt bakım ve makyaj hataları:

1. Pullu Cilde Fondöten Sürmek

Kışın cildiniz pul pul dökülüyorsa, bunu fondöten ile kapatamazsınız. Aksine fondöten sürerek daha kötü görünmesine neden olursunuz. Yüzünüze düzenli olarak peeling yapın, zengin içerikli bir gece kremi kullanın ve nemlendirici içeren fondötenleri seçin. Toz fondötenlerden uzak durun. Bir başka çözüm de renkli nemlendirici kullanmaktır, çünkü oldukça şeffaftır.

2. Banyoda Uzun Kalmak

Dışarıda çok soğuk bir hava varken, evde uzun uzun sıcak bir banyo yapmak size cazip gelebilir. Ama 15 dakikadan sonra bu sıcaklık cildinizin lipid tabakasını (nemin tutulduğu yağ asitleri kompleksi) ele geçirmeye başlar. Sıcaklığı düşürün ya da banyonuzun süresini kısaltın.

3. Ellerinizi İhmal Etmek

Eğer kışın ellerinize gerekli özeni ve korumayı sağlamazsanız, çatlar ve tırnaklarınız da soyulmaya başlar. Eldiven takmayı sakın unutmayın. Antibakteriyel sabunlar cildinizi kurutabilir, onun yerine hafif, kremsi bir sabun kullanın. Ilık su ile iyice durulayın. Ayrıca sık sık el kremi sürmeyi unutmayın. Haftada bir kez tırnaklarınıza ve etrafına kütikül yağı sürün.

4. Güneş Korumasını Atlamak

Güneşin zararlı ışınları kışın da etkilidir ve cildiniz tarafından emilebilir. Bu da cildinize yavaş yavaş zarar verebilir. Güneş korumasını ihmal etmeyin. Bunu kolaylaştırmak için güneş koruyucu içeren bir nemlendirici kullanabilirsiniz.

5. Waterproof Ürünler Kullanmamak

Waterproof (suya dayanıklı) makyaj ürünleri sadece yaz ayları için değildir. Özellikle rüzgarlı havada gözleriniz yaşarır ve göz makyajınız dağılabilir. Bu nedenle waterproof maskara ve kalem kullanmaya özen gösterin.

6. Ayaklarınızı İhmal Etmek

Kış boyunca ayaklarınızı ne kadar ihmal ederseniz, onları yaz için hazırlamak da o kadar zaman alacaktır. Altı haftada bir pedikür yaptırın. Evde ise ayaklarınızı ılık, sabunlu suda 15 dakika bekletin. Sonra topuklarınızı ölü derilerden arındırmak için ponza taşı ile ovun. Yumuşatmak ve çatlakları iyileştirmek için üzerine krem sürün. Çoraplarınızı giyin ve gece boyunca çıkarmayın.

7. Doğru Dudak Kremini Seçmemek

Kışın dudaklarımızın daha fazla çatladığı doğru. Çoğunlukla bunun için dudak kremi kullanıyoruz. Peki doğru olanını seçiyor muyuz? Dudak kremi seçerken güzel kokusu ve tadı olanlardan uzak durmalıyız, çünkü cildin bir numaralı allerjenidir. Lanolin içeren ürünleri de seçmeyin. Çatlak dudaklar için evde uygulayabileceğiniz çözümlere buradan göz atabilirsiniz.

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here