Kitap Önerisi: Cam Kırıkları Parkı – Alina Bronsky

0
390

Cam Kırıkları Parkı - Alina Bronsky

Merhaba, daha önce blogda hiç kitap önerisine yer vermemiştim, bu ilk olacak :) Alina Bronsky‘nin ilk romanı olan “Cam Kırıkları Parkı” ile çıkar çıkmaz İthaki Yayınları sayesinde tanıştım. Ve elime geçtiği günden itibaren çok kısa bir süre içerisinde büyük bir merakla ve beğeniyle okuyup bitirdim.

Cam Kırıkları Parkı aynı zamanda Almanya’nın en önemli edebiyat ödüllerinden biri olan Ingeborg Bachmann Ödülü‘ne aday gösterilmiş. Romanın konusundan kısaca bahsetmek gerekirse; romanın baş kahramanı olan 17 yaşındaki Sasha Naimann Moskova’da doğmuş fakat daha sonra iki üvey kardeşi ve annesi ile Berlin’e taşınmıştır. Sasha’nın hayatını değiştiren olay da burada meydana gelir. Üvey babası annesini öldürür. Bu sarsıcı olaydan sonra Sasha’nın tüm hayali kültürlü ve güzel olduğu için saygı duyduğu, fakat kendisini hiç dinlemediği için aynı zamanda aptal olduğunu düşündüğü annesi hakkında bir roman yazmak ve annesinin katili olan üvey babası Vadim’i öldürmektir. Tabi bu süreç boyunca da kardeşlerini en iyi şekilde yetiştirebilmek ve koruyabilmek için çabalamaktadır.

Kitabı okurken Sasha’nın annesine beslediği saygıyla karışık öfkesini, üvey babası Vadim’in neden olduğu erkeklere karşı duyduğu güvensizlik duygusunu ve belki de hepsinden baskın olan intikam arzusunu sanki kendiniz yaşıyormuş gibi hissedebiliyorsunuz. Kitabın gidişatı hakkında tahminler yürütürken karşınıza süprizler çıkabiliyor. Bu da başarılı bir romanda olması gereken bir özellik bence. Tek olumsuz eleştirim var, o da şu; kitabın bir kısmında sanki kendinizi baştaki olaydan tamamen kopmuş gibi hissediyorsunuz. Fakat bu süre sizi sıkacak kadar uzun değil.

Kısacası, kitap severlerin kitaplığında yerini alması gereken okunası bir kitap, tavsiye ederim. Yazarın ilk romanı olduğunu düşünürsek oldukça başarılı.

Sizin bu aralar kahvenize hangi kitap eşlik ediyor peki? Önerilerinizi duymak isterim :)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.