Kıvırcık Saç İçin Bakım Önerileri

0
2805

Kıvırcık Saç İçin Bakım Önerileri

Kıvırcık saça sahip olanların saç bakımı konusunda daha titiz olmaları gerekir. Çünkü kıvırcık saç kolay zarar görür, kurur, elektriklenir ve kabarır. Peki kıvırcık saça sahip olanlar nelere dikkat etmeli? İşte birkaç bakım önerisi;

  • Eğer saçınız fazla kıvırcıksa banyodan sonra onun kurumasını beklemek uzun zaman alacaktır haklısınız. Fakat saçınız için yapabileceğiniz en iyi şeylerden biri saç kurutma makinesini olabildiğince az kullanmaktır. Fazla ısı, kuruluğu ile bilinen kıvırcık saçlara daha fazla zarar verir. Saçınızı, özellikle de havaların sıcak olduğu şu günlerde kendi kendine kurumaya bırakarak onun daha fazla nem kaybetmesini önlemiş olursunuz.
  • Kıvırcık bir saçınız varsa, asla ıslakken kestirmeyin. Çünkü bu istemediğiniz bir sonuçla karşılaşmanıza neden olabilir. Kıvırcık saç ıslanınca bukleler kısalır. Saçınızın istediğinizden daha fazla kesilmesinin önüne geçmek için saçınız kuruyken kestirmelisiniz.
  • Kıvırcık saça sahip olanların en büyük problemlerinden biri de saçın tarandıktan sonra kabarmasıdır. Banyo sırasında saç kremi kullanıyor, fakat yine de saçınız açılmıyor, taramakta zorlanıyorsanız; tarama işlemini banyodayken, saçınızı kremledikten sonra yapmanız işinizi kolaylaştırabilir. Bu yöntem aynı zamanda buklelerinizin ayrılarak daha fazla ve ince buklelere dönüşmesini engeller, bu da şeklini koruyan ve daha az kabaran saç demektir :) Eğer saçınızı banyoda taramayı tercih etmiyorsanız, banyodan sonra karışan saç uçlarınıza kolay taranmasını sağlayacak olan spreylerden kullanabilirsiniz. Ürün tavsiyesi isterseniz geçtiğimiz günlerde yorumladığım Down Under Natural’s Argan Oil Sıvı Saç Kremini önerebilirim. Ayrıca kolay bir tarama için tasarlanmış olan geniş aralıklı tarakları tercih edebilirsiniz.
  • Banyodan sonra saçı havlu ile kurulamak, eğer yeterince nazik davranmazsanız her saça zarar verebilir. Fakat özellikle kıvırcık saç için bu kurulama yöntemi daha risklidir. Bunun önüne geçmek için banyo sonrasında saçınızı havlu ile değil kağıt havlu ile kurulamayı deneyin.
  • Kıvırcık saça sahip olanların saç düzleştirici aletlerle aralarına biraz mesafe koymalarında fayda vardır. Çünkü saç düzleştiricisinin fazla kullanılması saçınızın yapısında değişikliklere neden olabilir. Eğer buklelerinizin şeklini korumak istiyorsanız saçınızı çok sık düzleştirmekten sakınmalısınız.
  • Kıvırcık saçınız varsa, gece yatmadan önce saçınızı öne eğerek, olabildiğince yukarıdan toplayın. Saçınızı fazla sıkıp zarar vermemesi için lastik toka yerine kumaş tokalardan kullanabilirsiniz. Eğer saçınız çok uzunsa gevşek bir topuz yapabilirsiniz. Bu yöntemle gece saçınızın üzerine  yatmamış olursunuz ve saçınızın zarar görmesini, kabarmasını önleyebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here