Kıvırcık Saça Zarar Veren Alışkanlıklar

1
1902

kivircik-sac-bakimi

Kıvırcık saç, dalgalı yada düz saça oranla biraz daha fazla özen gerektiriyor. Peki kıvırcık saça zarar veren alışkanlıklar neler biliyor musunuz? Aslında dikkat etmeniz gerekenler oldukça basit. Size birkaç saç bakımı önerisinde bulunmak isterim;

  • Kıvırcık saçlar çok kolay karışır ve kıvırcık saçlara zarar veren davranışlardan biri saçınızı kuruyken taramaktır. Kıvırcık saçı kuruyken taramak ve karışıklıkları açmaya çalışmak saçınızın kırılmasına neden olur. Bunun yerine saçınızı hafifçe ıslatın, saçınızı açmaya yardımcı olacak bir ürün uygulayın ve parmaklarınızla yada geniş dişli bir tarak ile tarayın.
  • Saçınızı çok sık şampuanlamaktan kaçının. Saçınızı çok sık şampuanlamak, saçın ihtiyacı olan doğal yağlarını kaybetmesi, kuru ve kırılgan saç telleri, saç derisinde tahriş gibi birçok probleme neden olabilir.
  • Özellikle kıvırcık saçlar neme çok ihtiyaç duyar. Saçınızı nemlendirmeyi kesinlikle unutmamalısınız. Saçınıza nem kazandırmanın en etkili yollarından biri haftada bir kere “deep conditioning” yani derinlemesine bakım maskeleri kullanmaktır. Bakım maskeleri saçınızı güçlendirir, saçın esnekliğini artırarak kırılmasını önlemeye yardımcı olur.
  • Saç şekillendirici aletlerin kullanımında dikkatli olmalısınız. Saçınızı çok sık ve fazla ısıya maruz bırakmanız saçınıza zarar verecektir. Bu aletlerin kullanımını sınırlandırın ve saçınıza ısı uygulamadan önce mutlaka saçınızı ısıya karşı koruyan serumlardan kullanın. Biliyorum kıvırcık saçın kuruması daha fazla zaman alıyor ama saç kurutma makinesini sadece çok gerekli olduğu zamanlarda kullanmaya çalışın, kendi kendine kurumasına izin verin.
  • Kıvırcık saçlara zarar veren alışkanlıklardan biri de gerekli olduğu halde saçı kestirmemektir. Eğer saçınızın uçları kırılmış ve yıpranmışsa, saçınızı kestirerek daha sağlıklı uzamasını sağlayabilirsiniz.

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here