Kıvırcık Saçlar İçin Kış Bakımı Önerileri

0
447

Kıvırcık Saçlar İçin Kış Bakımı Önerileri

Kıvırcık saçın bakımı kendi başına bile zahmetliyken, kış aylarında daha fazla özen ister. Peki kıvırcık saça sahip olanlar soğuk ve rüzgarlı kış aylarında hangi saç bakımı önerilerini uygulamalı? Birkaç öneri paylaşmak isterim;

  • Eğer doğal olarak kıvırcık bir saçınız varsa, kış aylarında yapacağınız en akıllıca şey saçınızı ne zaman yıkayacağınızı önceden planlamanızdır. Kıvırcık saçın banyodan sonra kendi kendine kuruması biraz daha uzun zaman alır. Eğer banyodan sonra hemen dışarı çıkacaksanız eliniz saç kurutma makinesine gidecektir. Fakat, saçınızın yıpranmasını ve kabarmasını istemiyorsanız saç kurutma makinesinden uzak durmalısınız. Bunun yolu da dışarı çıkmadan önce saçınızın kendi kendine kuruyabilmesi için gerekli zamanı ayarlayabilmekten geçiyor.  Saçınızı bir gün öncesinden, gece yatmadan yıkamanız daha yerinde olur :) Bu, saçınızın bakımı için olduğu kadar kendi sağlığınız için de önemli, çünkü nemli bir saçla dışarı çıkmak üşütmenize ve korkunç bir baş ağrısına neden olabilir.
  • Rüzgar ve soğuk hava saçınızın nemini kaybetmesine neden olur. Eğer dışarıda vakit geçirecekseniz mutlaka saçınızı bu etkenlerden korumalısınız. Kalın bir atkı yada şapka ile saçınızı örtebilirsiniz. Fakat saçınızın kabarmasını ve kırılmasını önlemek için atkı yada şapkadan önce, saten bir eşarpla sarmalısınız. Pamuklu yada diğer tür kumaşlar sürtünmeden dolayı, özellikle kıvırcık saçın zarar görmesine neden olur.
  • Yine aynı sebepten, saçınızı gece yatarken de korumalısınız. Pamuklu yastık kumaşı saçınızın nemini kaybetmesine, elektriklenmesine ve tabi ki kırılmasına neden olur. Yatmadan önce saçınızı saten bir eşarp ile örtmeli yada daha kolay bir çözüm olarak saten bir yastık kılıfı kullanmalısınız.
  • Kış aylarında uzun ve kıvırcık bir saçın bakımı oldukça zahmetlidir. Özellikle saç şekillendirici aletleri fazla kullanıyorsanız, daha fazla yıpranır. Bunun yerine saçınızı saç örgüsü, burgu gibi kolay ve koruyucu saç modellerini deneyebilirsiniz.
  • Saçınızın nemini kaybettiğini düşünüyorsanız, saç bakım rutininizi güncellemenin zamanı gelmiş demektir. Sülfat gibi zararlı maddeler içermeyen bir şampuan kullanarak işe başlayın. Her iki banyoda bir saçınızı elma sirkesi ile durulayın. Saçınızın daha sağlıklı göründüğünü fark edeceksiniz. Ayrıca banyodan sonra saçınızı nemli tutmak için durulanmayan saç spreylerinden kullanmak da iyi bir fikir!

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here