Kız Çocuklarının Süslü Hayallerine Güzellik Katan Barbie

0
970

barbie-ev

Barbie bebekler yarım asrı aşkın bir süredir kız çocuklarının en sevdiği oyuncak çeşitlerinden biri olmuştur. Barbie bebek oyunları kız çocuklarının tek başlarına ya da birbirleriyle saatlerce hiç sıkılmadan oynadıkları oyunların başında gelir. Kız çocukları daha çok küçük yaşlardan itibaren kıyafetlere, makyaja, süslenmeye meraklıdırlar. Barbie bebekler de güzellikleri, süslü evleri, çeşitli kıyafetleriyle kız çocuklarını büyülerler. Barbie bebek bakma oyunlarının ise kız çocuklarının bilinçsizce de olsa anneliğe yaptıkları ilk hazırlıklar olduğu yönünde bazı değerlendirmeler de bulunmaktadır. Kimi zaman sihirli bir prensese kimi zaman bir öğretmene kimi zaman da iş kadınına dönüşen Barbie bebeklerle oynanan Barbie bebek giydirme oyunları, kız çocuklarının ileriki yaşlarda yapacakları kıyafet ve hayat tarzı seçimleri için de temel oluştururlar.

Barbie bebeklerinin hikayesi

Barbie bebeklerin ilk piyasaya çıkışı 1959 yılına denk gelse de 1990’lı yıllardan itibaren piyasaya çıkan Barbie bebekler, kız çocuklarının oyun dünyasının en renkli ve sihirli kahramanları olmuştur. Barbie bebek, ABD’li iş kadını Ruth Handler’ın kızı Barbara Handler’dan esinlenilerek tasarlanmıştır. Ruth Handler, kız çocuklarının yetişkin bebeklerle oynamaktan daha fazla zevk aldıklarını fark etmiş ve o zamana kadar kartondan yapılan yetişkin bebekleri gerçeğe çok yakın, üç boyutlu Barbie bebekler olarak tasarlamıştır. Asıl mesleği mankenlik olan Barbie yıllar içerisinde sporcu, öğretmen, prenses, iş kadını, veteriner gibi farklı mesleklere uyarlanmış yan ürünleri ve kıyafetleriyle kız çocuklarının hayal dünyasını aydınlatmaktadır.

barbie-bebek

Barbie oyuncaklarının çeşitleri

Hemen hemen her kız çocuğu Barbie bebek bakıcısı olmayı zevkle üstlenir. Barbie denizkızı, Barbie bebek evi, Barbie oyun seti, Barbie peri kızı gibi pek çok Barbie oyuncakları bulunmaktadır. Barbie bebek kıyafetleri de konsepte göre farklılıklar göstermektedir. Barbie bebek giydirme kız çocuklarının en sevdiği oyunlardır. Ayakkabılardan süslü taçlara kadar gerçeğe yakın olarak detaylı bir şekilde tasarlanmış Barbie kıyafetleri aslında çocuklar kadar yetişkin kadınları da cezbetmektedir. Barbie, sadece bebek olarak değil, çanta, kalem kutusu, matara, günlük, çadır gibi pek çok ürüne de ilham kaynağı olmakta, Barbie tasarımlı bu ürünler kız çocuklarının kendilerini prenses gibi hissetmelerini sağlamaktadır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here