Küçük Alanlara Ferahlık Kazandıran Çözümler

6
822

İşte evinizde, ofisinizde küçük alanlara daha geniş bir görünüm kazandırabilecek ev dekorasyon önerileri ;

1. Oda duvarlarında geniş, yatay çizgiler kullanın. Döşeme tahtaları kullanabileceğiniz gibi, duvar kağıdı da tercih edebilir ya da boyayabilirsiniz.

2. Pencereler, odayı geniş göstermek için etkili bir araçtır. Pencereleri çıplak bırakarak ya da duvar renginizle aynı perdeleri kullanarak bu etkiyi sağlayabilirsiniz.

3. Küçük alanlarda birden fazla işe yarayan kullanışlı eşyaları tercih edin. Böylece az eşyayla oda daha geniş görünecektir.

4. Klasik ama etkili bir yöntem de odayı beyaz ve açık renklerle dekore etmektir. Beyaz yüzeyler ışığı odanın etrafına yansıtır ve daha ferah görünmesini sağlar.

5. Eşyalarda beyaz renk kullanırken, duvarlarda da canlı bir renk kullanın. Mesela yukarıdaki gibi, burada beyaz eşyalar odayı ferah ve geniş tutarken, duvarlar da odanın dışarı ile bağlantısını kuruyor.

6. Dekoratif çerçeveli duvar boyu bir ayna, hem odaya şıklık katar, hem de genişlik hissi verir. Küçük aynalar da ışığı yansıtır ama büyük ayna daha etkilidir.

7. Dar alanlarda renk çeşitliliğini kısıtlayın, daha az renk kullanın. Çünkü çok fazla rengi bir arada kullanmanız odayı karmakarışık gösterir.

8. Aynı şekilde desen kullanımını da azaltın. Desenlere boğulmuş bir oda göz yorar ve karmaşık görünür.

9. Hareket alanını artırmak ve genişlik hissi yaratmak için koltuk takımı gibi eşyalarınızı duvardan uzak tutun. Duvar ile eşyalar arasında kalan boşluk odaya geniş bir görünüm verecektir.

10. Odanızın dekorasyonu esnek ve yeniden düzenlenebilir olsun. Mesela yukarıdaki üçlü sehpa gibi kolay taşınabilir eşyalara yer verin. Böylece odada kolayca yer açabilir, dekorasyonu düzenleyebilirsiniz.

ev dekorasyon önerileri

fotoğraflar: bhg.com

6 YORUMLAR

  1. dar bı odaya sahıp bırı olarak onerılerınızı dıkkate alacağım,acık renkler beyaz rengi aynaları kullanmayı dusunuyorum.

    yazılarınız gercekten cok güzel bu kadar güzel konuyu nasıl buluyorsunuz sasırıyorum:)

    • iste bu cok dogru ;) bunlar gercekten kucuk degiller ayrica aksine cok kalabalik bi esya goruntusu var sanki …
      ki bazi fikirler elbetteki hos tesekkrler yazi icin

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.