Kuru Cilde Neden Olan Hatalar

0
266

cildin-kurumasina-neden-olan-hatalar

Cildinizin çok kurumasından mı şikayetçisiniz? O zaman davranışlarınızı ve cilt bakımı alışkanlıklarınızı bir gözden geçirmenizde fayda var. Belki de cildinizin kurumasına sizin yaptığınız hatalar neden oluyor. Size en sık yapılan hatalardan bahsetmek isterim;

  • Çok sık peeling yapmak: Haftada bir yada gerekliyse iki kere düzenli peeling yapmak cildinizin ölü derilerden arınmasını, daha sağlıklı ve parlak görünmesini sağlar. Fakat daha kısa aralıklarla yapılan peeling uygulamaları cildinize yarar sağlamak yerine zarar verir. Cildinizin kurumasına ve tahriş olmasına neden olur. Bu nedenle çok sık peeling uygulamaktan kaçınmalısınız.
  • Balık yememek: Sağlıklı bir cilde kavuşmak ve cildi nemli tutabilmek için beslenmenize de dikkat etmelisiniz. Eğer yeteri kadar balık yemiyorsanız omega 3 yağ asitleri bakımından eksik bir beslenme cildinizin kurumasına neden olacaktır.
  • Çok temizlemek: Eğer ellerinizi gereksiz yere çok fazla yıkıyorsanız yada çok sık dezenfektan kullanıyorsanız, cildinizin kurumasına neden olabilirsiniz. Sadece gerektiği zamanlarda yıkamaya özen gösterin.
  • Çok fazla asit içeren ürün kullanmak: Cildin kurumasına neden olan hatalardan biri de cilt bakım rutininizde fazla asitli ürün kullanmanızdır. Mesela salisilik asit içeren tonik, retinol anti-aging krem gibi asit içeren ürünleri ard arda kullanmak gibi.
  • Dışarıda fazla vakit geçirmek: Güneşin altında ve düşük nemli ortamlarda fazla geçiriyorsanız, cildinizin kurumasına neden olan davranışlarınızdan biri de bu olabilir. Ayrıca havuzda bulunan klor da cilt kuruluğunun suçlusudur.
  • Çok sıcak suda banyo yapmak: Özellikle soğuk kış günlerinde sıcak su ile yapılan banyo sizi rahatlatmak için harika bir yoldur fakat aynı zamanda cildinizin kurumasına da neden olur. Cildinizin doğal nemini kaybetmemesi için ılık su ile banyo yapmaya özen gösterin.
  • Banyodan sonra nemlendirici uygulamamak: Nemlendirici uygulamak için en verimli zaman banyodan hemen sonrasıdır. Cildiniz hala nemliyken vücut yağı yada losyonu uygulayarak daha iyi emilmesini ve cildinize hapsolmasını sağlayabilirsiniz. Bu basit ama çok etkili olan yöntemi alışkanlık haline getirin.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here