Kuru ve Zayıf Tırnaklar İçin Bakım Önerileri

0
287

Kuruyan, kırılan, zarar görmüş tırnaklara nasıl bakmalı, nelere dikkat etmeli? Kulak verin;

Zeytin yağı banyosu

Zayıf, ince tırnaklarınız varsa, tırnaklarınıza bir ay boyunca günde 10-15 dakikalık zeytinyağı banyosu yapın. Daha sonra haftada iki kere olmak üzere devam edin. Bu ucuz bakım zarar görmüş, zayıf ve soyulan tırnakları güçlendirir.

Koruyun

Tırnaklarınızı kuru ve yıpranmış görünümden korumak için bulaşık yıkarken, temizlik yaparken eldiven giymelisiniz. Deterjan ve temizleyici ürünler tırnaklarınıza zarar verir; kurumasına ve soyulmasına neden olur.

Vitaminler

Vitaminler tırnaklarınızın sağlıklı ve güzel görünebilmesi için önemli bir yere sahiptir. A, C vitamini ve kalsiyum eksikliği kuru ve kırılgan tırnaklara neden olur. Bu nedenle A, C vitamini, protein ve kalsiyum yönünden yeterli bir beslenme programı edinmeye çalışın.

Masaj

Tırnaklarınıza masaj yaparak kan dolaşımını hızlandırır ve tırnaklarınızın daha güçlü ve çabuk uzamasını sağlarsınız. Tırnaklarınıza masaj yaparken nemlendirici bir losyon kullanın. Ayrıca ellerinizi yıkadıktan sonra nemlendirici sürmeyi de alışkanlık haline getirin.

Su

Su içmenin sağlığımızın açısından önemini biliyoruz. Aynı önem tırnaklar için de geçerlidir. Yeteri kadar su içerek tırnaklarınızın kurumasını ve zarar görmesini engelleyebilirsiniz.

Biotin

Karnabahar, yumurta, avokado gibi biotin içeren besinleri beslenme programınıza dahil ederek tırnaklarınızın güçlenmesini sağlayabilirsiniz.Eğer gerekliyse biotin takviyesi de alabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here