Makyaj Lekelerini Çıkarmanın Püf Noktaları

1
2494

makyaj-lekeleri-nasil-cikarilir

Her ne kadar makyaj yapmayı sevsek de makyaj yaparken veya çıkarırken oluşan lekeler bazen biz kadınları çıldırtabiliyor. Sonra üzerinde lekeler olan bi’ bluz ile kalakalabiliyoruz. Böyle durumlarda size yardımcı olacak bazı önerilerde bulunmak isterim.

1. Etiketleri okuyun

Leke bulaşan parçanızı temizlemeden önce etiketi okumayı unutmayın, sadece kuru temizleme yapılan bir parçayı riske girmeden kuru temizlemeye vermek en mantıklısı olacaktır.

2. Hızlı davranın

Konu giysilerinizden makyaj lekesi çıkarmaya geldiğinde zaman aleyhinize işler. Giysinizin üzerine makyaj malzemesi bulaştığında hemen üzerinizden çıkarın ve elinizde leke çıkarıcı varsa kurumasına izin vermeden uygulayın. Elinizde kuru haldeyken müdahale ederseniz leke içine işleyecektir. Eğer el altında leke çıkarıcı yoksa, giysiyi yıkayıncaya kadar, sıcak suyun içine bekletin.

3. Ruj lekesi nasıl çıkar?

Sanırım en çok karşılaşılan lekelerden birisi ruj lekesidir. Ruj lekesi için bir kaç çözüm yolunuz var. En kolayı lekeye saç spreyi uygulayarak 10 dk beklettikten sonra durulayıp çamaşır makinasına atmak ya da lekeyi alkol ile ovabilirsiniz. Başka bir yol ise; lekeyi amonyak ile ovarak iyice duruladıktan sonra yıkayabilirsiniz. (İpek ve yünlü kumaşlara amonyak uygulamayın).

4. Oje lekesi nasıl çıkar?

Oje de çok kolay unutulup üstünüze bulaşabilen bir malzeme. Sanırım herkesin aklına gelen ilk şey aseton ile çıkarmak. Evet aseton ile çıkarabilirsiniz ama aseton kumaşa çok zarar veren bir şey. En iyisi bırakın kurusun ve koli bandı ile yapıştırıp ojeyi çıkarın :)

5. Bronzlaştırıcı lekesi nasıl çıkar?

Eğer bronzlaştırıcı sprey kullanıyorsanız biliyorsunuz ki giysilerinize ya da mobilya kumaşlarına bulaşması çok olağan bir durum. Lekeli bölgeyi soğuk suya sokup bulaşık deterjanı ile yıkayıp durulayın. Eğer leke eskiyse oksijen bazlı leke çıkarıcı karıştırılmış su içinde 8 saat beklettikten sonra yıkayıp durulayın.

6. Maskara lekesi nasıl çıkar?

En zor çıkan lekelerden birisi maskara lekeleridir. Lekeyi herhangi bir leke çıkarıcı ile iyice ovduktan sonra sıcak su ve klorin ya da renklere zarar vermeyen çamaşır suyu ile yıkadıktan sonra durulayın. Kurulayıcıya atmayın kalan lekeyi sabitleyebilir. Ya da göz makyajını çıkarmak için kullandığınız temizleyici ile temizleyip çamaşır makinasına atmayı deneyebilirsiniz.

7. Fondöten lekesi nasıl çıkar?

Likit ya da toz fondöten fark etmez. İlk adım hızlıca bir ön yıkama; şampuan ya da traş köpüğü ile ön yıkama yaptıktan sonra çamaşır makinasına atabilirsiniz. Likit fondöten için farklı bir yöntem daha; bulaşık deterjanı ile yağını kırdıktan sonra yıkayabilirsiniz.

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.