Makyajınızı Çıkarmadan Uyumanın Zararları!

1
326

Makyajınızı Çıkarmadan Uyumanın Zararları!

Biliyorum, eğer yoğun bir gün geçirdiyseniz yatağa girmeden önce makyajınızı temizlemek size bazen işkence gibi gelebilir. Fakat eminim ki size aşağıda sıraladığım nedenleri okuduktan sonra, makyajınızı çıkarmadan uyumak istemeyeceksiniz :) İşte “neden makyajımızı çıkarmadan uyumamalıyız” sorusunun cevabı;

  • Makyajınızı çıkarmadan uyumamanız için size gösterebileceğim nedenlerin arasında kirpik sağlığı önemli bir yere sahip. Uzun, kalın ve sağlıklı görünen kirpikler, biz kadınların en çok arzuladıklarından biridir. Peki ya gözlerinizde maskara ile uyumanın kirpiklerinize zarar verdiğini biliyor musunuz? Gece boyunca kirpiklerinizin üzerinde duran maskara, kirpiklerinizin kurumasına, güçsüzleşmesine ve hatta dökülmesine neden olabilir. Kirpiklerinizin sağlıklı büyümesini istiyorsanız gece makyajınızı silmeden uyumayın.
  • Cildinizdeki makyajı temizlemeden uyumanız aynı zamanda gözeneklerinizin tıkanmasına neden olur. Cildiniz kendini gece siz uyurken yenilemeye başlar. Fakat siz makyajınızı temizlemeden yatağa girerseniz, yenilenmenin önüne bir bariyer kurarak engellemiş olursunuz. Tıkanmış gözenekler de bildiğiniz gibi maalesef sivilce oluşumuna neden olur. Bence tıkanan gözenekler ve sonrasında oluşacak olan sivilceler yatmadan önce makyajımızı çıkarmamız için oldukça güçlü bir neden. Bir de makyaj ile uyumayı alışkanlık haline getirdiğinizi düşünün ki; cildinizin kendini yenilemesini zorlaştırdığınız için cildinizin daha erken yaşlanmasına bile neden olabilirsiniz.
  • Yatmadan önce yüzünüzü temizlemeniz sadece makyajın değil aynı zamanda gün içerisinde cildinize dolan kirin de cildinizden arınmasını sağlar. Cildinizdeki yağlar, duman, kir, hatta cep telefonunuzdan bulaşan mikroplar, temizlemediğiniz takdirde bakterilerin oluşumu için mükemmel bir zemin hazırlar. Bu da ne yazık ki, sağlıksız görünen bir cilt ve cilt sorunları demek!
  • Cildinin daha genç ve canlı görünmesini kim istemez ki? Oysa ki cildinizi tüm gece boyunca makyaj ile baş başa bırakarak kuru ve soluk bir görünümden başka bir şey elde edemezsiniz. Cildinizin gece nefes almaya, ona ışıltı kazandıracak olan vitamin ve mineralleri üretmeye ihtiyacı vardır.
  • Eğer bir yada iki gece “bir şey olmaz” diyerek makyajınızı çıkarmadan yatağa girerseniz, kendinizi kandırmaya devam edebilir ve bunu kötü bir alışkanlık haline getirebilirsiniz. Bu korkunç bir alışkanlıktır. Eğer gerçekten çok yorgunsanız, bu geceler için yatağınızın hemen yakınında bir paket makyaj temizleme mendili bulundurun. En azından bu mendillerle temizleyin, sabah kalktığınızda ise tam bir cilt temizliği yapmayı ve nemlendirmeyi sakın unutmayın.

1 YORUM

  1. Doğru şeyler,yani en azından bir ıslak mendille sil yat dimi :/ Makyaj mendili yerine bioderma aldım çok yorgunsam pamukla bioderma yapıp direk uyuyorum :D

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here