Maskara Kullanımı Hakkında Bilmeniz Gerekenler

0
304

Maskara Kullanımı Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Kirpiklerimiz uzun olsun, kısa olsun, maskaranın makyaj yaparken önemli bir rolü vardır. Peki maskara kullanımı hakkında birkaç püf noktası edinmeye ne dersiniz?

  • Farklı renkte maskaraları bir arada kullanarak daha çekici bir görünüm yakalayabilirsiniz. Mesela üst kirpiklerinize siyah, alt kirpiklerinize ise kahverengi maskara uygulayarak gözlerinizi ortaya çıkarabilirsiniz. Daha farklı bir görünüm için ise üst kirpiklerinize siyah, alt kirpiklerinize mor tonlarında maskara sürmeyi deneyin. Bu yöntem neredeyse tüm göz renkleri için uygundur.
  • Tüm makyaj malzemelerinde olduğu gibi maskaranın da ömrü vardır. Maskaranızı daha uzun süre kullanmak isteyebilirsiniz fakat eğer maskaranızı ne zaman aldığınızı hatırlamayacak kadar uzun zaman geçtiyse onu çöpe atmalısınız. Maskaranızı belirli aralıklarla yenilemeyi alışkanlık haline getirin, aksi halde hem eski performansını alamazsınız hem de gözlerinize zarar verebilirsiniz.
  • Sürdüğünüz maskaranın daha uzun süre dayanması için, maskara sürmeden önce kirpiklerinize biraz pudra uygulayın. Gün içerisinde daha kalıcı olduğunu görecekseniz.
  • Eğer maskaranızın bulaşmasından şikayetçiyseniz ve daha kalıcı olmasını istiyorsanız maskara seçerken içeriğine dikkat etmelisiniz. İçerisinde daha az su bulunduran maskaralar daha uzun süre dayanır ve bulaşma, dökülme yapmaz. Waterproof (suya dayanıklı) maskaralarda da su oranı azdır. Fakat içerisinde hiç su bulunmayan maskaralara karşı dikkatli olun, temizlemek işkenceye dönüşebilir.
  • Maskarayı nasıl kullandığınız kadar nasıl temizlediğiniz de çok önemlidir. Maskaranızı dikkatli bir şekilde temizlemezseniz kirpiklerinize ve gözlerinize zarar verebilirsiniz. Maskaranızı nazik bir makyaj çıkarıcı ile temizleyin. Bir parça pamuğa uygulayıp, kapalı gözlerinizin üzerine hafifçe bastırarak 10 saniye kadar bekleyin. Bu maskaranın, özellikle de suya dayanıklı maskaraların daha kolay çıkarılmasını sağlar. Makyajınızı nazik hareketlerle gözlerinizin dışına doğru silerek çıkarmalısınız. Fazla bastırarak yapılan uygulama kirpiklerinizin dökülmesine, hatta kırışıklıklara ve cilt sarkmalarına neden olabilir.

Siz de bildiklerinizi paylaşın :)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.