MEDİTASYONUN ZİHİN SAĞLIĞINIZA KATKILARI

0
1870

Meditasyonun günümüzdeki popülaritesini inkar etmek imkansız. İnsanların meditasyona burun kıvırdığı günler geride kaldı. Artık her yerde meditasyon stüdyoları ve elimizin altında her an kullanabileceğimiz meditasyon uygulamaları var.

Her gün sadece birkaç dakikanızı meditasyona ayırarak daha farkında, daha odaklanmış ve anı daha kabullenmiş olabiliyorsunuz ve böylece stresten arınıyorsunuz. Fakat meditasyonun faydaları bununla sınırlı değil. Depresyon ve anksiyete ile başa çıkmada meditasyon çok büyük bir kaynak. Meditasyon aslında zihninizi değiştiriyor ve böylece bedeniniz de strese daha farklı tepki vermeye başlıyor.

Kimler Meditasyon Yapmalı?

Son yıllarda yapılan araştırmalar, meditasyonun sağlık üzerindeki olumlu etkilerini gösteriyor ve düzenli meditasyonun beyninize olan katkılarını kanıtlıyor.

Hatta meditasyon, bazı kişilerde ilaç tedavilerinin yerini alıyor.

Düzenli meditasyon anti-depresan kullanımıyla aynı etkileri yaratıyor. Uygulayan çoğu depresyon hastasının ilaç kullanımı bırakmalarını sağlıyor. Bu sayede, depresyonu meditasyonla atlatan insanların sayısı gün geçtikçe artıyor.

İlaçların yan etkilerinden rahatsız olan kişiler meditasyona başvuruyor ve karşılığında olumlu sonuçlar alıyor. Meditasyon, ilaç tedavilerine alternatif bir seçenek durumunda. En iyi sonucu almak için sabah uyandığınızda yaptığınız ilk şey meditasyon olsun. Beş dakika ayırmanız bile yeterli olacaktır.

Ne Sıklıkta Meditasyon Yapılmalı?

Meditasyon yapmakta istikrarlı olursanız kısa sürede olumlu geri dönüşler alırsınız. Haftanın her günü yapamasanız da 4-5 gün 10-12 dakikanızı ayırmanız sizin için çok faydalı olacaktır. Daha önceden hiç meditasyon yapmadıysanız 5 dakika ile başlayın. İlk başlarda meditasyon için ayırılan süre insanlara çok uzun geliyor fakat zihninizi boşaltıp gerçekten odaklandığınızda bu sürenin hemen geçtiğini göreceksiniz işte o zaman meditasyon sürenizi 10-12 dakikaya çıkarabilirsiniz.

Grup egzersizlerine katılarak da meditasyon yapabilirsiniz. Tek başınıza olarak ve ya grup meditasyonlarına katılarak size hangisinin daha faydalı geldiğini öğrenin.

Telefonunuza bir meditasyon uygulaması indirmeyi de deneyebilirsiniz. Bir yoga sınıfı ya da bahçenizle uğraşmak gibi alternatifler ile sizi daha verimli medite eden yönleri bulabilirsiniz. Nasıl yaparsanız yapın odaklanmayı, nefesi doğru almayı ve o anda bulunmayı unutmayın. Ve kesinlikle televizyondan uzak durun.

En iyi sonuç için gündüz meditasyonları yapın. Uyku ve meditasyon birbirinden çok farklı beyin dizgileridir. Bu yüzden sabah yapmayı isteyeceğiniz ilk şey meditasyon olsun. Yatakta uzanırken bile yapabilirsiniz. Güne huzurlu ve stabil bir ruh haliyle başlamanız için yapmanız gerekenin meditasyon olduğunu unutmayın. Meditasyon ile ilgili daha fazla makaleye livetobloom.com’dan ulaşabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here