Mide Balonu Nasıl Uygulanır?

0
408

Tugrul-Demirel(1)Dr. Tuğrul

Demirel mide balonu hakkında bilgi verdi.

Mide balonu kilo sorunu olanlar için en kolay uygulanacak zayıflama yöntemidir. Bu kişiler çeşitli diyetler uygulamış olsa da, kilo vermede başarılı olamamıştır. Çünkü diyetlerde önerilen gıdalarla tokluk hissinin oluşturulması çok zor olmaktadır. Mide balonu ise, erken doyma hissi sağladığından kilo vermeyi kolaylaştırmaktadır.

Mide balonu nasıl kullanılır?

Bu silikondan üretilmiş balon şeklinde tıbbi bir protezdir. Bunun amacı mide içinde şişirildiğinde, belli bir hacim oluşturmakta ve midenin hacmini azaltmaktadır. Bu uygulamanın yapıldığı kişiler daha az yemek yemekte ve erken doyma hissini duymaktadır. Balon uygulamasıyla birlikte hastalar özel bir diyet programı uygulamaktadır. Bunun sebebi balonun tam olarak etkisini gösterebilmesini sağlamaktır. Mide balonu yapay bir maddeden üretildiğinden, midenin içinde erimesi mümkün değildir. Fakat belli bir sürenin sonunda mideden çıkarılması gerekir. Bu süre genellikle 6 ay kadardır. Balonun işlevi sadece az yemekle tokluk hissinin oluşturulması değildir. Aynı zamanda midede açlık hormonu salgılanmasına engel olur. Bu etkiyle hastalar hem az yemekle tokluk hissine sahip olur, he de öğün aralarında acıkmaya engel olur. Bu nedenle fazla kilosu olanlar, diyetlerle kilo veremeyenler bir uzmandan destek alarak bu uygulamanın kendileri için uygun olup olmadığını öğrenebilirler.

Mide balonu hangi hastalar için uygundur?

Bu yöntem ameliyatsız ve kolay şekilde uygulanabilen bir zayıflama yoludur. Kolay uygulanması, risklerinin az olması ve tekrarlanır olabilmesi açısından geniş bir kitle üzerinde uygulanabilir. Başlangıçta sadece morbid obezite hastalarında uygulanmış olsa da, günümüzde ameliyat olmaya çekinen, ameliyattan sonra ne kadar kilo vereceği konusunda tereddütleri olan kişilerde de uygulanmaktadır. Mide balonu hastaların ameliyatsız kilo vermesine yardımcı olan bir uygulamadır. En fazla tercih edilen hasta grupları obezite cerrahisine uygun olmayan ve fazla kilolarından kurtulamayan kişilerdir. Bu hastaların vücut kitle indeksi 35’in altında olması ve başka sağlık sorunu olmaması gerekir. Diyetleri uygulamalarına rağmen yeterince kilo verememiş ya da kısmen kilo vermiş olmaları yüzünden, mide balonu uygulamasını tercih etmişlerdir. Bu uygulamanın yanında verilen özel diyete uyan ve uygun egzersiz programı uygulayan kişiler başarılı şekilde zayıflayabilir.

Mide balonu hangi hallerde uygulanamaz?

  • Hastalarda psikiyatrik bozuklukların olması
  • Alkol ve ilaç bağımlılığının olması
  • Aktif ince bağırsak, mide sorunlarının ya da ülserlerin olması
  • Kanser hastaları ve inflamatuvar bağırsak hastalarında
  • Hematolojik bozukluklarda
  • Pıhtılaşmayı azaltan ilaç kullananlarda
  • Yüksek dozda anti enflamatuar ve steroid kullananlarda
  • Böbrek hastalarında ve kalp hastalıkları olanlarda
  • 18 yaşın altında olanlarda ve 65 yaşın üstünde olan kişilerde mide balonu uygulaması yapılamaz.

Mide balonunun avantajları nelerdir?

Fazla kilodan şikâyetçi olan, uyguladıkları diyetlerle kilo vermeyi başaramayan hastalarda mide balonu başarılı sonuçlar alınmasını sağlar. Uygulamanın ameliyatsız yapılması büyük bir avantajdır. Hastalarda genel anestezi ya da sedasyonla kolayca uygulanmaktadır. Yaşamın geri kalan döneminde, hastalara yaşam tarzını kolayca değiştirebilmelerine yardımcı olur.  Geri dönüşümlü olması sayesinde, istenen zamanda mideden çıkarılabilir. Organlarda değişime neden olmaz. Her şey mide balonu çıkarıldıktan sonra eski haline döner. Bu uygulamayla verilen kilolar doğru bir beslenmeyle ve egzersiz programı sayesinde korunabilir. Hastalar mide balonu sayesinde bu alışkanlıkları daha kolay edinir.

Kaynak : http://www.tugruldemirel.com/mide-balonu-tedavisinin-yan-etkileri

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here