Misafir Yazar: DIY Babet Yenileme (Glitter Cap Toe Flats)

3
466

Merhaba pemberuj.net takipçileri… Misafir yazarınız Mer’S Karaburun’dan bildiriyor :) Havanın ve deniz manzarasının güzelliğinden yola çıkıp balkonda kolay bir DIY projesi yaptım ve hemen bir internet erişimi bulur bulmaz sizlerle paylaşmak istedim.

Sizinde o en rahat babetleriniz eskidi ama atmaya kıyamıyor musunuz? O zaman ilhamımız Chanel ve Miu Miu’dan geliyor. Atamıyorsak hadi yenileyelim onları ;)

Chanel’in “Cap Toe”sini, Miu Miu’nun “Glitter”iyle birleştirmeye ne dersiniz? İhtiyacımız olan malzemeler ise:

  • Atmaya kıyamadığımız babetlerimiz (İyice temizlenmiş)
  • Yaldız sprey boya (Akrilik)
  • Sprey vernik (Akrilik)
  • Çeşitli ebatlarda fırçalar (ve bir yelpaze fırça çok işinize yarayacaktır)
  • Koli bandı ve ince bant
  • Simli boncuk tutkalı
  • Aynı renkte sim
  • Çay tabağı
  • Makas
  • Bol miktarda gazete, kağıt havlu ve ıslak mendil

İlk olarak boyayacağımız ayakkabıların içini gazete ile doldurup kenarlarına içten koli bandı çektikten sonra son olarak kağıt havlu koyuyoruz ki içine boya girmesin.

Sonrasında sprey boyayı iyice çalkalayıp boyamaya başlıyoruz. Benim ayakkabım siyah olduğundan 2 kat boya yapmam gerekti. Eğer sizinde fonunuz koyu ise astar katı çok düzgün olmayabilir aklınızda olsun.

Burada sprey boya kullanmak biraz zor olabiliyor. O yüzden çok boya sıktığınız yerleri bir fırça yardımıyla dağıtmanızı öneririm. Ancak 2.katta fırça kullanmayacağımız için tabiki daha dikkatli olmamız gerekiyor.

Tamamen boyadığımız ayakkabılarımızı kurumaya bırakıyoruz.

Ayakkabımız kuruduktan sonra önlerine bant çekiyoruz. Bantı önce biryerlere yapıştırıp yapışkanını büyük ölçüde almanızı tavsiye ederim yoksa ayakkabınızın boyasını kaldırabilir.

Boncuk tutkalını çay tabağına koyup çok az da sim döküyoruz içine ve karıştırıyoruz. Sonra ise fırça yardımıyla ayakkabımıza sürüyoruz.

Tutkalın kurumasına fırsat vermeden simimizi tutkalın üzerine döküp yelpaze fırçayla hafif darbeler yapıyoruz ve sabitliyoruz.

ve yine kurumaya bırakıyoruz. Tamamen kurumadan bantları çıkarmanızı tavsiye ederim. Zira kuruduktan sonra bantı çıkarırken simler tabaka halinde sökülebiliyor.

Son olarak sprey verniğimizi ayakkabımıza uyguluyoruz.

Kuruduktan sonra ayakkabılarımız son haline kavuştu :)

Bende bayıla bayıla giydim :)

Umarım sizlere de eski ayakkabılarınızı yenilemek için bir fikir verebilmişimdir. Beni blogumdan, facebooktan ve twitterdan da takip edebilir, kendimyapdiydim@gmail.com‘a aklınıza takılan herşey için mail atabilirsiniz. Yine görüşmek dileğiyle, hepinize iyi pazarlar ve sevgiler!

Mer’S…

3 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here