Misafir Yazar: Kedi Trendi

0
249

Cat_Trend

Fashion illustration by Mairanny Batista

 

Kediler insanlar için her zaman en favori yaratık olmuştur ve internetin gelişinden beri bu bağlılık daha da ilerledi. Youtube videolarında ve Google görsellerinde en popüler trend her zaman kediler olmuştur. Aklınıza gelebilecek her şekilde ve şebeklikte resmedilmişlerdir. Artık kediler en sofistike modacılara bile ilham vermeye başladı. Örneğin Miu Miu’nun ilkbahar/yaz 2014 sezonu için düzenlediği defilenin bütün baskı desenlerinde kedilerden esinlenilmişti! Japonya’da kawaii (Japoncada çok sevimli anlamına gelir) pop kültürü bu trendi sınırlarına kadar zorluyor. T-shirtler, çantalar, takılar vb. Eğer doğru şekilde kombinlerseniz yapay uçlarda bir görünümden daha çok kedimsi bir görünüme kavuşabilirsiniz.

Cats have always been a favorite creature amongst us humans, but since the advent of the internet, it seems that people just can’t get enough. One of the most trending topics when it comes to youtube videos and Google images, cats have been portrayed in every way, shape and form possible. They are now becoming inspirational to the most sophisticated of fashionistas. For example Miu Miu and your last Fashion week Spring Summer 2014, all your graphic print inspired on cats! Japan, the land of kawaii (super cute in Japanese) has really been pushing this trend and has been offering up a plethora of graphic Ts, bags, shoes, jewelry etc. Mixed in just the right way, any lady can pull this off giving her a fantastic feline edge rather than looking saccharine.

 

miu_miu ss2014

MiuMiu – SS14

cat_trend_girl

Sweater Marc by Marc Jacobs, make up Paul &  Joe, Shoes Charlotte Olympia, Cat Hat, Ring TheRogueAndTheWolf, Bag Elena Ghisellini.

1921271Beyond the Row-hollywood

men_cat trend

Bu yazıyı hazırlayan Mairanny Batista’nın bloguna bakmayı ihmal etmeyin :)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here