Misafir Yazar: Misafir Yazarlıkta Başarı İçin İpuçları

1
269

Misafir Yazarlık

Merhaba sevgili Pembe Ruj okuyucuları.Sizlere Pembe Ruj’da bir süre önce uygulanmaya başlanan Misafir Yazarlık konusu ile ilgili bazı ipuçları vermek istiyorum.Misafir yazarlık bloglar için harika bir promosyon aracıdır ancak misafir yazarlık uygulamasının nimetlerinden faydalanmak istiyorsanız noktalara dikkat etmelisiniz.

1. Misafir Olacağınız Blogu Dikkatli Seçin

Misafir yazarlık kendinizi ve blogunuzu hedef kitlenize tanıtmak için eşsiz bir yöntemdir.Ancak başarılı olmak için ilk şart doğru bloga misafir olmaktır.

Örneğin blogunuzun konusu “kozmetik ürünler” ise hedef kitleniz “kadınlardır” ve misafir olacağınız blogun okuyucu kitlesi Pembe Ruj’daki gibi kadınlar olmalıdır.

2. Misafir Yazarlık Kurallarını İnceleyin

Misafir yazar kabul eden blogların çoğu misafir yazarların dikkat etmeleri gereken bazı kuralların bulunduğu “Misafir Yazarlık” sayfaları oluşturmuşlardır.Örneğin Pembe Ruj’un Misafir Yazarlık sayfasında misafr yazar olmak isteyenlerin dikkat etmesi gerekenler açıkça belirtilmiştir.Yazınızı burada belirtilen kurallara uygun bir şekilde yazmalısınız.

Eğer misafir olmak istediğiniz blogda böyle birsayfa bulunmuyorsa blog sahibiyle iletişime geçerek misafir yazar olmak istediğinizi ve kabul edip etmediğini sorabilir, devamında da nelere dikkat etmeniz gerektiğiniz konusunda blog sahibinden bilgi alabilirsiniz.

3. Dersinize İyi Çalışın

Yazınızı yazmaya başlamadan önce misafir olacağınız blogdaki yyazıları okuyup blogun tarzını öğrenin ve bu tarza uygun bir dille yazınızı yazın.Ayrıca misafir olacağınız blogdaki eski yazıları okuyarak yazacağınız yazının bir benzerenin daha önce o blogda yer alıp almadığını da kontrol etmiş olursunuz.

Misafir yazarlık kendnizi hedef kitlenize tanıtmak için çok iyi bir fırsattır.Bu fırsatı iyi değerlendirmek için yazacağınız yazıya özen göstermeli ve elinizden gelenin en iyisini yapmalısınız.

4. Yazınızı Paylaşın

Yazınız ne kadar çok kişiye ulaşırsa itibarınız ve popülariteniz o derecede artar.Üstelik yazınızın okunma sayısı çok fazla olursa misafir olduğunuz blogun sahibi bu başarınızdan etkilenecek ve sizden başka bir yazı daha isteyecektir.Popüler bloglarda ne kadar çok yazınız yayınlanırsa isminiz ve blogunuz o kadar çok kişiye ulaşacaktır.

Yazınız yayınlandıktan sonra Facebook, Twitter, Google+ gibi sosyal medya hesaplarınzda yazınızın linkini paylaşabilir, kendi blogunuzda da okuyucularınıza duyurabilirsiniz.

5. Yorumları Takip Edin

Yazınız yayınlandıktan sonra bir daha o yazıya bakmamak çok büyük bir hata olur.Yazının yorumlarını takip ederek yaazılan yorumlara tek tek cevap vermeli ve hedef kitlenizle olan etkileşimi arttırmalısınız.Yorum yazanlara vereceğiniz ve onları tatmin eden cevaplar, yorumu yazan kişilerin sizin sadık bir okuyucunuz olmasını sağlayacaktır.

Yazar Hakında: Bu yazı; blog yazarlığı, Blogger geliştirme, SEO, sosyal medya, dijital pazarlama konularıyla ilgilenen ve içerik üreten Serdar Kara tarafından yazılmıştır. Yazarın diğer yazılarını kişisel blogu olan Blog Hocam’da okuyabilirsiniz.

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here