Mükemmel bir Gardırop İçin Alışveriş Stratejileri

0
247

Mükemmel bir Gardırop İçin Alışveriş Stratejileri

Niteliği niceliğe tercih edip aynı kıyafetin farklı versiyonlarını satın almaktan vazgeçmenin tam zamanı. Alışveriş için ayırdığınız parayla mümkün olan en şık hale ulaşmak için aşağıdaki beş basit adımı izleyin. Bir daha asla “Gardırobum, ağzına kadar dolu ama benim giyecek hiçbir şeyim yok!” diye hayıflanmayacaksınız.

Strateji No. 1: Gardırobunuzdaki Kıyafetlerin Listesini Çıkartın
Moda stilisti Mar Yvette, “Gardırobunuzdaki kıyafetlerin listesini çıkartmak, koleksiyonunuza neyi eklemeniz gerektiğini anlamanıza yardımcı olacaktır,” diyor. Birkaç saatinizi bir süredir giymediğiniz kıyafetleri denemeye ayırın. Üzerinizde nasıl durduklarına ve bu kıyafetler üstünüzdeyken nasıl hissettiğinize dikkat edin ve gardırobunuzda onlara uyan kıyafetler olup olmadığına bakın. Yeni kombinasyonlara açık olun. On sene önce almış olduğunuz bir hırka, şimdi dar kesimli, midi elbisenize pekâlâ uyabilir. “Gardırobunuzda ne olduğunu tam olarak bilmeden alışverişe çıkmak, aç karnına markete gitmek gibidir,” diyor Yvette. “İhtiyacınız olmayan şeylere avuç dolusu para harcayarak çıkarsınız mağazadan.”

Strateji No. 2: Alışveriş Yaparken Az Ama Öz İlkesine Göre Davranın
Bu ilke alışveriş şevkinizi kırar, diyor Yvette, fakat az ama öz en iyisidir. Hedefiniz, uzun süre giyebileceğiniz kıyafetlerle dolu bir gardırop kurmak olmalı. Kısa sürede yıpranabilecek ya da modası geçebilecek olanlardansa az sayıda ama kaliteli (bu yüzden de daha pahalı) giysiler alırsanız uzun vadede tasarruf yapmış olursunuz. Elbette ucuz kıyafetler de satın alabilirsiniz ama gardırobunuzdaki kıyafetlerin büyük çoğunluğunu zamanla yıpranmayacak kaşmir, pamuk ve yün gibi malzemelerden yapılmış parçalar oluşturmalı. Bir senedir giymediğiniz kıyafetlerin arasında atılacak olanları seçmek için 1 nolu stratejiyi uygulayın. Eğer bedeninize uymuyorsa ve daraltılıp genişletilmesi de mümkün değilse bir hayır kurumuna bağışlayarak onlara veda edin.

Strateji No. 3: Günlük Kıyafetlerden Başlayın
Klasik, rahat ya da modayı takip eden bir tarzınız da olsa, her gün giyebileceğiniz şu kıyafetler fonksiyonel bir gardırobun yapıtaşlarıdır:

  • Siyah pantolonlar: Günlük kıyafetlerin en önemlisidir.
  • Koyu renk blucinler: Uzun kesimli olanları tercih edin.
  • Yakası düğmeli beyaz tişörtler: Tasarımcı Carolina Herrera’nın vazgeçemediği tercihi.
  • Dar, kolsuz, midi elbise: Aynı anda hem seksi hem de şık ve zarif.
  • Hırka: Dar, kolsuz, midi elbisenizle ya da blucin veya siyah pantolonunuzla giyebilirsiniz.
  • İki parça elbise: Eteği de ceketi de yukarıdakilerin hepsiyle birlikte kullanabilirsiniz.

Strateji No. 4: İkili İşlevi Olan Kıyafetleri Seçin
Meşgul kadınlar için giymesi kolay kıyafetler tasarlayan Carilyn Vaile, farklı şekillerde giyebileceğiniz kıyafetler satın almanızı öneriyor. Mağaza raflarındaki kıyafetlere bakarken kendinize sormanız gereken sorular neler mi? Bu tunik aynı zamanda mini elbise olarak da giyilebilir mi? Bu uzun cekete kemer takıp elbise yerine kullanabilir miyim? “Eğer bir kıyafet kolaylıkla başka bir giysiye dönüştürülebiliyorsa ilgimi çekiyor,” diyor Vaile. “Yalnızca gardırobumda daha uzun süre kalacağı değil, aynı zamanda daha sık da giyebileceğim için.”

Strateji No. 5: Ucuzluktaki Kıyafetleri Satın Alırken Dikkat Edin
Hiç şüphesiz, gardırobunuzdaki fazlalıkların bazılarında hâlâ fiyat etiketi duruyordur, ne de olsa o kadar ucuz bir kıyafeti bulunca kaçırmak istememişsinizdir. Ama onu sırf yüzde doksan oranında ucuzladığı için alıp da hiç giymediyseniz kâr yapmış sayılmazsınız. Kıyafet almadan önce kendinize bazı sorular sormalısınız: Bu kıyafeti – bu renk, beden ve tarz – ucuzlamasaydı yine de ister miydim? Eğer yanıtınız hayırsa, o zaman o kıyafeti almayın.CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.