Nasıl Manken Olunur?

0
819

Geleceğin Kate’i ya da Naomi’si olmak isteyecek birileri her zaman olacaktır.  Ama filmlerin bize gösterdiğinin tersine manken olmak sadece uzun boylu  ve güzel olmaktan ibaret değildir. Benzersizlik ve yentenekte en önemli faktörlerdendir. Bu yazımızda maken ve model olmak isteyenlere küçük öneriler vermeye çalışacağız

Ne Tip Modellik Yapmak İstediğinize Karar Verin

Manken olmanın ilk adımı ne hangi alanda çalışmak istediğiniz. Defile mankenliğinden, markaların mankenliğine. Hatta daha derinlere inerseniz mayo/bikini mankenliği, katalog mankenliğide düşünebilirsiniz. Son zamanların en çok aranan mankenleride büyük beden mankenler olmuştur. Yani kilolu olduğunuz için manken olmayacaksınız diye birşey yok. Eğer defile mankeni olmak istiyorsanız boyunuzun en az 180 cm olmasında fayda var.  Onun dışında vucüt tipine göre ideal ölçülerin detaylı olarak anlatıldığı bu yazıyı okuyabilirsiniz.

Doğru Ajansı Bulun

Hangi tip mankenliği yapacağınızı seçtiğinize göre sıra seçtiğiniz alanda uzmanlanmış bir ajans bulmaya geldi. Online olarak google’a “model ajansı”  yazıp aratarak bu işleme başlayabilrisiniz. Yerel model ajanslarını bulduktan sonra hangi modelleri temsil ettiklerini, hangi firmalarla çalıştıklarını araştırın ve doğrulayın. İnternette ajans hakkında insanların yazdıkları yorumları okuyun. Bazı ajanslar başvurduğunuzda modeller kursu adı altında para isteyebilir mümkün olduğunda dikkatli olun. Bu açıktan faydalanan bir çok sahtekar var.  Eğer kendinize güveniyorsanız güzellik yarışmalarınıda denemenizi tavsiye ederiz şuanda Türkiye’deki ünlü mankenlerin çoğu güzellik yarışmalarından çıkmadır.

Doğru Fotoğraflar Çekilin

Ajansınızı bulduktan sonra başvuru yapabilirsiniz çoğunun sitelerinde online formları mevcut oluyor. Bu formda ölçülerinizi girmenizi isteyecekler ve ayrıca tabiki fotoğrafınızı. Vesikalık ve boydan fotoğrafınız olduğuna dikkat edin makyajsız olarak basit giyinerek çekilirseniz yüzünüz daha ön plana çıkacaktır.  Bazı ajanslar sokakta çekilmiş farklı kombinler içinde fotograflarınızı isteyebilir; fazla abartmayın kombininizi :) Dövmeniz vs varsa sorulmuyorsa bile belirtin gösterin.

Bir kaç hafta içinde size dönüş yapacaklardır.

Geleceği Düşünün

Eğer sözleşme yapacak şanslı iseniz bu işle birlikte gelecek olan zorluklarıda düşünmelisiniz. Aldığınız işlere göre çok seyehat yapma durumu oluşabilir evinizden ailenizden çok fazla uzak kalabilirsiniz. Red edilmekte ayrı bir ihtimal tabiki. Özellikle kariyerinizin başında olanlar için. Sözleşmesiniz olsa bile bir çok modelin part-time çalıştığını unutmayın. Bu yüzden modellik kariyerinizin yolunda gitmeme ihtimaline karşın yedek bir planınız olmasını tavsiye ediyoruz.  Ama eğer başarabilirseniz bu dünyada karşınıza tonlarca olanak çıkacaktır. Geleceğin ünlü mankenlerinden biri olabilirsiniz :)

Şimdiden iyi şanslar!

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here