Neden Kendi Göğüs Muayenenizi Yapmalısınız ?

0
152

nbcri.ie

Gençseniz, göğüs kanserine yakalanma fikri size uzak gelebilir. Oysa ki, öyle olmamalı. Bakın, bu fikre kapılmamanız için size birkaç neden sayalım :

  1. Bazı cilt kanseri türleri haricinde, göğüs kanseri her yaştaki kadında teşhis edilebilen en yaygın kanser türü. Ayrıca en önemli risk faktörleri cinsiyet ve artan yaş.
  2. Genç yaşta göğüs kanseri teşhisi konan kadınların çoğunluğu daha saldırgan bir kanserle ve daha az yaşama şansıyla karşı karşıya kalıyor. Bu nedenle erken teşhis ve kendini muayene etme çok önemli.
  3. Genellikle mammografi taraması 40 yaşlarında tavsiye ediliyor. Ne yazık ki, genç hastalarda meme kanseri ileri seviyeden önce teşhis edilemiyor ve hastanın yaşama şansı azalıyor.
  4. Bunun sebebi ise göğüs dokunuzun gençken kalın olması ve teşhisi zorlaştırması. Bu nedenle, kendi göğüs muayenelerinizi 20 yaşından itibaren düzenli olarak gerçekleştirmelisiniz.

Kendi göğüs muayenelerinizi nasıl yapabileceğiniz hakkında daha önce sizi bilgilendirmiştim. Bu yazımdan faydalanabilirsiniz. Son olarak, göğüslerinizdeki her değişiklik meme kanseri belirtisi olmayabilir fakat, mutlaka doktorunuzla bu değişikliği paylaşmalısınız.

Sağlıklı günler…

kaynak

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here