O Kadar da Sağlıklı Olmayan 5 Sağlıklı Yiyecek

0
157

  • Protein barları

Granola bar ve protein barları sağlıklı atıştırmalıklar olarak ün yapmıştır. Ancak çoğu durumda bunlar şeker bombalarıdır. Genellikle mısır şurubu ,  GDOlu soya proteini ya da hidrojenli yağlar içerirler. Piyasada bir kaç tane meyve ve fındık ile yapılmış ya da bal ile daha doğal bir şekilde tatlandırılmış protein barlar var. Sonuç olarak satın almadan önce içeriğine bir göz atıp en sağlıklı olanını seçmeye çalışın. Ya da daha iyisi evde kendiniz meyve ve fındıkları karıştırıp hatta birazda iyi kalite bitter çikolata ekleyerek kendi barlarınızı yapın.

  • Fat-Free (Yağsız) Ürünler

Sanırım hepiniz yağların kötü olduğunu düşünüyorsunuz ama bu bir efsane. Bu efsaneyi kötüye kullanan firmalar sayesinde her yer fat-free adı altında içinde şeker ve kimyasallarla dolu olan ürünlerle doldu. Bilinenin aksine bütün yağlar kötü değildir.  Sağlığınız için iyi yağlar da var. Kilo alma problemini tetikleyen kötü yağlar ve şekerdir. Kötü yağlardan kurtumak için şekeri ve kimyasalları karıştırmak sadece sağlığınız için kötü değil, aynı zamanda tatmin edici de değildir. Yağ tokluk hissi verir ve eğer yağı yiyeceklerinizden çıkarırsanız boş kalorili yiyeceklerin çok tüketimine, dolayısı ile midenizin hacminin genişlemesine neden olabilir. Kötü yağları kısıtlayıp yerine sızma zeytin yağı, avokado, hindistan cevizi ve fındık gibi yiyecekler tüketmeniz bel hattınız için iyi seçimler olacaktır.

  • Meyve Suyu

Meyve suyu içmek bütün dünyada sağlıklı bir alışkanlık gibi görülür. Aslında buna karşı değilim, taze sıkılmış meyve suyu ile besin ve antioksidan dolu bir bardak içeceğiniz olabilir ama… evet bir ama gelecekti elbet :) işlemden geçmiş, pastörize edilmiş ve şişelenmiş meyve suyu aynı sepete konulmamalı. Konsantre edilmiş şekerle dolu bir bardak meyve suyu içmek insülin seviyenizin tavan yapmasına ve kilo almaya başlamanıza neden olur. Bu meyve suları yerine evde mutfak robotunuz ile kolayca yapabileceğiniz karışımlar deneyebilirsiniz. Salatalık, kereviz, limon, zencefil, koyu yapraklı bitkilerin meyveleri sağlığınız için çok iyi seçimlerdir. Tat vermesi için bir yeşil elma kullanabilirsiniz. Havuç ve pancar benzeri bitkiler de alışkanlığı olmayanlar için şeker olarak yüksek gelebilir dikkat edin :)

  • Kepekli Ekmekler

“Kepekli” olarak etiketlenmiş olan ekmeklerin içlerinde gluten olduğunu unutmamanız gerekir.  Normalde kepek içinde o kadar çok olmasa da, geçirdiği onlarca işlemden sonra etkisi artmaktadır. Eğer tahıllı ekmek yemek istiyorsanız quinoa, kahverengi pirinç ya da darı gibi glutensiz alternatifleri seçin.

  • Diyet Kola/Gazoz

Siz hala diyet kola mı içiyorsunuz? Şekersiz tatlandırıcıların ürünü daha sağlıklı yaptığı düşüncesi insan tarihinin en büyük pazarlama kandırmacalarından biridir. Yapay tatlandırıcılar şeker hastalığı ile bağlantılıdır, otoimmün bozuklukları, depresyon, anksiyete, doğum kusurları ve kanser artık o kadar sağlıklı görünmüyor sanırım ? :) Kola ve benzeri ürünleri hayatınızdan mümkün olduğunca uzak tutun. Onun yerine su, tadı olan bir şey arıyorsanız da meyveli maden sodasını deneyin.

İşin ana hattı alışveriş yaparken doğal şeyleri almaya dikkat edin, işlemden geçirilmiş ürünlerden uzak durmaya çalışın.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here