Ofiste Verebileceğiniz Sağlıklı Molalar

5
224

Özellikle uzun süre masa başında oturarak çalışanlar için iş yerinde verilen molalar çok değerlidir. Gün boyunca hareketsiz, bilgisayar ekranına bakarak oturmak sağlığımızı ciddi derecede tehdit ediyor. Gelin bu küçük önerileri dikkate alalım :

1. Gözlerinizi Dinlendirin : Gözlerinizin dinlemeye ihtiyacı vardır. Her 15 dakikada bir birkaç saniye gözlerinizi kapatarak ya da bilgisayar ekranından uzaklaştırarak dinlendirin.

2. Esneme Hareketleri Yapın : Kısa bir ara verip, masa başında esneme hareketleri yapmanız size enerji verir ve stresi azaltır. Kendinizi gergin hissettiğiniz anlarda işinize biraz ara verip esneyin.

3. Yürüyüş Yapın : Gün boyu masa başında çalışıyorsanız, hareketsizlik sağlığınız açısından çok zararlı. Her saat başında 5 dakikanızı ayırın ve yürüyüş yapın.  Bu yürüyüşü yapmak için kendinize bahaneler yaratabilirsiniz. Mesela işle ilgili bir konuda düşüncelere daldınız. Hemen kalkıp kısa bir yürüyüşle beraber düşüncelerinizi gözden geçirebilirsiniz.

4. Yeşil Çay Molası : Klasik sigara, kahve molaları yerine daha sağlıklı olanı deneyin. Mesela yeşil çay. Hem lezzetli, hem antioksidan kaynağı, hem de midenizi doldurarak abur cubura olan isteğinizi frenleyebilir.

5 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here