Olgun Cildi Daha Yaşlı Gösteren Makyaj Hataları

0
610

olgun-ciltler-icin-makyaj-onerileri

Her yaşta dikkat edilmesi gereken makyaj hataları vardır. Bugün size olgun cilde sahip olan kadınların sıkça yaptığı ve kendilerini olduğundan daha yaşlı gösteren makyaj hatalarından bahsetmek istiyorum. Eğer siz de cildinizin daha genç görünmesini istiyorsanız bu önerilere kulak verin;

  • Yaşı ilerlemiş, olgun cilde sahip olan kadınların yaptığı makyaj hatalarının en başında yıllarca aynı makyaja sadık kalmaları geliyor. Oysa ki cildinizdeki değişimi gözlemlemeli ve bu değişime uygun olarak makyaj alışkanlıklarınızda da değişiklikler yapmalısınız. Daha soft tonlarda ruj kullanmak yada daha ince eyeliner çekmek gibi ufak değişikliklerle cildinizi olduğundan daha genç gösterebilirsiniz.
  • Toz pudra kullanmak yapılan bir diğer makyaj hatası. Toz pudra yüzünüzde bulunan çizgilere dolarak onların daha çok dikkat çekmesine neden olur. Eğer toz pudra kullanmayı seviyorsanız, o zaman mineral yada ışığı yansıtma özelliğine sahip olanları tercih edin.
  • Cildi olduğundan daha yaşlı gösteren makyaj hataları arasında kaşları kalemle belirgin şekilde boyamak da yer alıyor. İleri yaştaki kadınlar, kaşlarını olması gerekenden daha fazla incelterek doğal görünümlerini bozabiliyor. Oysa ki kaşlarınız ne kadar kalın ve dolgun olursa o kadar genç gösterebilirsiniz. İncelttiğiniz kaşlarınız yeniden uzamıyorsa, kaş kalemi ile çizmek yerine kahve gibi daha doğal tonlarda kaş farı kullanarak, boşlukları doldurabilirsiniz. Bu size daha doğal bir görünüm sağlayacaktır.
  • Yaşımız ilerledikçe sürdüğümüz ruj, özellikle de koyu olanlar dudak çevresinde yer alan çizgilere dağılarak yaşımızı ele verir. Bunu önlemenin ve daha genç görünmenin yolu ise dudak kalemi kullanmaktan geçiyor. Dudak kalemi ile dudağınızı çerçeveleyerek rujun kırışıklıkların içine dolmasını engelleyebilirsiniz. İsterseniz rujunuzu sürmeden önce dudak kalemi ile dudağınızın içini de doldurabilirsiniz. Böylece ruj çatlaklara dolmaz, dudağınız pürüzsüz görünür. Ama dudağınızı rujunuzdan farklı bir renk ile çerçevelemekten kaçının. Bu gerçekten hiç hoş görünmüyor. Dudaklarınızın doğal rengine yakın tonlarda bir dudak kalemi kullanmanız ideal olanıdır.
  • Peki ya göz makyajı nasıl olmalı? Eğer yaşınız ilerlediyse, göz çevrenizde kırışıklık ve çizgiler varsa, parlak ve simli göz farlarından uzak durun. Çünkü parlak göz farları bu kırışıklıkların ve çizgilerin içerisine dolarak onların daha belirgin olmasına neden olur. Mat ve daha nötr tonları tercih etmelisiniz.
  • Fazla fondöten sürerek, yüzünüzdeki kırışıklık ve çizgilerin görünümünü yok edemez, daha genç görünmenizi sağlayamazsınız. Bunun yerine cildinizi makyaja iyi bir şekilde hazırlayın. Baz ve nemlendirici kullanımı sizin için oldukça önemlidir. Cildinizi iyice nemlendirin, sonrasında baz uygulayın. Baz, fondötenin cildinize daha iyi tutunmasını sağlar.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here