PMS Şikayetleri ile Savaşan Besinler

0
272

PMS Şikayetleri ile Savaşan Besinler

PMS dönemi ile biraz olsun başa çıkabilmek, şikayetleri azaltabilmek için beslenmemize dikkat etmek önemli. Özellikle beslenme programımızdan eksik etmememiz gereken bazı besinler var;

  • Sağlıklı Yağlar: PMS döneminde yağlı yiyeceklerden uzak durmamız önerilir. Fakat bazı yağlar var ki, onlar PMS ile savaşmamıza yardımcı; sağlıklı yağlar. Avokado, somon, kabuklu yemişlerde bulunan yağ ve zeytin yağı içerdikleri yüksek omega 3 yağ asidi sayesinde göğüs hassasiyeti, karın ağrısı, şişkinlik gibi PMS şikayetlerini azaltmaya yarıyor.
  • Yoğurt: PMS döneminde eksik etmemeniz gereken ve harika bir atıştırmalık olan yoğurt, bu dönemde vücudunuzdaki kalsiyum oranını dengeler. Yapılan araştırmalar bu dönemde kalsiyum seviyesinin düşük olduğunu, bunun şişkinliğe ve modunuzun düşmesine neden olabileceğini göstermiş. PMS döneminde canınız atıştırmak istiyorsa yağ oranı düşük yada yağsız yoğurt tercih edebilirsiniz.
  • Muz: Muz potasyum bakımından zengin olması ile bilinir, ki potasyum PMS şikayetlerini azaltmada önemli bir rol oynar. Potasyum düzeyinizin düşük olması kramplara neden olabilir. Bu nedenle PMS döneminde beslenme programınıza potasyum bakımından zengin besinleri de eklemeyi unutmayın.
  • Bitter Çikolata: PMS döneminde tatlıya olan düşkünlüğümüz inkar edilemeyecek bir gerçek. Bitter çikolata ise bu dönemde yenilebilecek en uygun çikolata türü. Çünkü, magnezyum gibi birçok vitamin ve antioksidan kaynağıdır. PMS döneminde canınız tatlı istediğinde kakao oranı yüksek bir parça bitter çikolata hem tatlı isteğinizi kesecek, hem de sağlıklı beslenmiş olacaksınız.
  • Badem: Badem E vitamini bakımından zengindir. Bu vitamin göğüs hassasiyeti, ağrı gibi PMS şikayetlerini azaltması ile ünlüdür. Eğer badem sevmiyorsanız onun yerine fındık, süt, yumurta yada avokado tüketebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here