PMS Şikayetlerini Azaltmak İçin

1
248

Çoğu kadın adet dönemi öncesinde (PMS) ağrılarla, sinirli ruh haliyle boğuşuyor. İşte bu dönemde dikkat etmeniz gerekenler :

1. Beslenmenizde Değişiklik Yapın : Bazı ağır PMS şikayetleri yediklerinizle alakalı olabiliyor. Örneğin tuzlu gıdalar yemek vücudunuzda su tutumuna neden olduğu için göğüslerinizde şişkinlik ve ağrı yapabilir. Bu dönemde tuzlu gıdalardan uzak durun.

2. Egzersize Ara Vermeyin : Kendinizi yorgun, karamsar hissediyor, ağrılardan şikayet ediyorsunuz. Aklınıza en son gelecek şey belki de günlük egzersizlerinizi yapmaktır. Fakat düzenli egzersiz yapmak  PMS şikayetlerini azaltabilir, unutmayın. Egzersizlerin şiddetini azaltarak uygulayın. Eğer kendinizi buna alıştırırsanız regl döneminiz başladığında egzersizlere devam etmeniz daha kolay olacaktır. Böylece regl sancılarınız da hafifler.

3. Takviye Alabilirsiniz : Demir, magnezyum, kalsiyum ve B6 vitamini takviyesi PMS şikayetlerini hafifletmeye yardımcı olabilir.

4. İsteklerinizi Kontrol Edin : Kendinizi kötü hissettiğiniz bu dönemde isteklerinize karşı gelmeniz mümkün olmayabilir. Aşırı tuzlu, aşırı tatlı, kızarmış, yağlı gıdalar yerine daha sağlıklı seçenekleri tercih edin. Mesela büyük bir parça çikolatalı kek  yerine birkaç parça bitter çikolata yiyebilirsiniz.

Kaynak

1 YORUM

  1. Ah bir de kendimizi kontrol edebilsek =/ Bu süre içinde egzersizlere ara veriyordum gerçekten. Devam ettirmeye çalışacağım. Bakalım.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here