Pul Pul Dökülen Deriden Kurtulmanın Yolları

0
527

cilt-bakimi

Eğer pul pul dökülen bir cildiniz varsa bu kötü görünümü makyaj ile maskelemeye çalışmak yerine nasıl kurtulabileceğinizi ve nasıl önleyebileceğinizi bilmelisiniz. Peki yapmanız gerekenler neler? Size birkaç cilt bakımı önerisinde bulunmak isterim;

  • Eğer cildiniz sık sık kuruyor ve pul pul dökülüyorsa bunun nedeni yaptığınız sıcak banyolar olabilir. Özellikle soğuk havalarda sıcak su ile yapılan banyolar çok rahatlatıcı olabilir fakat sıcak su cildinizin kurumasına ve tahriş olmasına neden olabilir. Sıcak su yerine ılık su ile banyo yapmayı alışkanlık haline getirin. Ilık su gözenekleri rahatlatarak cildinizi kirden arındırmaya yeterli olduğu gibi sıcak su gibi de kurutmaz. Aynı şekilde yüzünüzü de ılık su ile yıkayın.
  • Cildinizi ılık su ile yıkamaya özen gösterirken aynı zamanda kullandığınız sabuna da özen göstermelisiniz. Birçok sabun alkol, sodyum lauryl sülfat ve parfüm gibi kuru cilde zarar veren içeriklere sahip olabiliyor. İçeriğini kontrol edip, hassas ciltler için olanlarını tercih edin.
  • Cildiniz kuru ve pullu bir görünüme sahipse, üzerine nemlendirici uygulasanız bile ölü deriler nemlendiricinin etkisini azaltacaktır. Ölü derilerden kurtulmak için öncelikle peeling yapmalısınız. Cildinizin daha fazla tahriş olmasını engellemek için sert peeling ürünlerinden kaçınmalısınız. Haftada bir yada iki kere yapacağınız peeling cildinizi pul pul dökülen ölü derilerden arındırır, üzerine uygulayacağınız nemlendirici ile cildinizi yumuşatabilirsiniz.
  • Peeling uygulamasından sonra olduğu gibi cildinizin kurumasını ve pul pul dökülmesini önlemek için de düzenli olarak nemlendirici uygulamayı unutmamalısınız. Hindistan cevizi yağı da oldukça etkili bir nemlendiricidir, deneyebilirsiniz.
  • Kuruyan cildin nedenlerinden biri de makyaj olabilir. Eğer cildiniz pul pul dökülmeye başladıysa makyaja biraz ara vermelisiniz. Mesela hafta sonları makyaj yapmamak iyi bir fikir olabilir. Ya da makyaj malzemelerinizde değişikliğe gidebilirsiniz. Fondöten yerine aynı zamanda cildinizi nemlendiren BB kremler, renkli nemlendiriciler işinizi görebilir.
  • Zararlı güneş ışınları cildinizi kurutarak, tahriş olmasına neden olur. Bu da pul pul dökülen bir cilt demek. Bu nedenle her gün cildinize güneş kremi uygulamayı ve özellikle bütün günü dışarıda geçireceğiniz günlerde gün içerisinde tekrarlamayı unutmayın.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here