Rahat Bir Yaz Uykusu İçin Öneriler

0
81

Rahat Bir Yaz Uykusu İçin Öneriler

Yaz aylarında uykusuzluk ve uykuya dalamama oldukça sık görülen şikayetlerden biri maalesef. Peki rahat bir yaz uykusu için neler yapmalı, nelere dikkat etmeli? İşte birkaç fikir;

  • Yazın hava daha geç kararıyor olsa da, bu sizin akşam yemeğini geç saatlere almanız gerektiği anlamına gelmiyor. Yatmanıza çok yakın saatlerde ağır yemekler yemek  sindirim sisteminizi altüst edebilir ve mide ekşimesine neden olabilir. Bu da uykunuzu sabote edecektir. Eğer yatmadan önce canınız bir şeyler atıştırmak istiyorsa bunu yatağa girmeden 1 yada 2 saat önce yapın.
  • Sıcak havaya bağlı olarak terli ve yanan bir vücutla uykuya dalmak zordur. Yatağa girmeden önce ılık bir duş almak işinizi kolaylaştırabilir.  Eğer vücudunuzda güneş yanıkları varsa duştan sonra aloe vera içeren bir vücut losyonu ile yanma hissini hafifletebilirsiniz.
  • Sıcak havadan dolayı vücudumuz daha fazla su kaybeder, bu nedenle kuruluk yazın daha sık görülen şikayetlerden biridir.  Yatağa girmeden yarım saat önce su içmeyi unutmayın. (Yatmadan hemen önce içerseniz gece tuvalete kalkma ihtiyacı hissedebilirsiniz, bu da uykunuzun bölünmesine neden olur.)
  • Yatağa girmeden önce alkollü içeceklerden uzak durun, çünkü bu uykunuzun bölünmesine neden olur. Hem soğuk içecek ihtiyacınızı karşılamak, hem de daha rahat uyumanızı sağlamak için soğuk papatya çayı içebilirsiniz. Maden suyu da iyi bir alternatiftir.
  • Havalar ısındığında birçoğumuz pencereleri açıp uyuyoruz. Bu doğru bir tercih gibi görünse de eğer dönemsel alerjileriniz varsa polenler yüzünden öksürme, hapşırma gibi nedenlerden dolayı uykunuz bölünebilir. Bunun önüne geçmek için pencereyi açmak yerine klima yada fan kullanabilirsiniz.
  • Yaz ayları demek vücudunuzla daha fazla ilgilenmeye, spor yapmaya başlamanız demek. Peki bunu iyi bir uyku için kullanmaya ne dersiniz? Yatağa girmeden önce esneme hareketleri yapmayı alışkanlık haline getirin. Sıcak havalarda uyumanızı kolaylaştıracaktır.

Sizin demi önerileriniz var? Paylaşın :)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here