Regl Dönemi

7
354

Sinirlerimizin gerildiği, psikolojimizin Allah’a emanet olduğu dönem diye tanımlasam sanırım abartmış olmam. O dönemlerde ne giysek yakıştıramayız kendimize, o bir hafta boyunca dünyanın en çirkin kızı biz olur çıkarız. Hele ki ağrılar.. Erkek arkadaş olayına hiç girmesem daha iyi olacak sanırım. Çünkü o dönemde bir kıskançlıktır, bir tartışmadır alır gider. Erkeklerin bu durumu anlaması ve anlayış göstermesi de biraz zor tabi ki.

Her neyse, konumuz tam olarak bu değil, gelelim benim sizlerle paylaşmak istediklerime. Regl ağrılarının artışının muhtemel nedenleri nelerdir ve bu ağrıları azaltmak için neler yapılabilir ?

 • Eğer kansızlık gibi bir sorununuz varsa, adet döneminizdeki ağrılar normalden daha fazla olabilir. Ben kendimden biliyorum, çok felaket bir durum. İlaç kullanmanın pek yararı olmamıştı. Kan değerinizi normale çekecek sebze ve meyveler tüketmeniz gerekiyor. Bu nedenle kansızlığa dikkat derim.
 • Diğer bir tavsiyem ise kendinizi soğuk kış günlerinde, mutlaka sıcak tutmalısınız. Özellikle bel bölgenize dikkat edin. Yine kendimi örnek vereceğim, benim bir 3-4 sene kadar idrar yolu enfeksiyonum vardı. Normal zamanlarda da ağrım olurdu o yüzden. Fakat o bir hafta gelince ağrılar o kadar şiddetlenir ki. Neyse ki şu an öyle bir problemim kalmadı. Kısacası üşütmeyin, dikkat edin kendinize.
 • Beslenmenin ne kadar önemli olduğunu hemen hemen her yazımda belirtmişimdir. Yine yazıyorum, sağlıklı beslenme alışkanlığınız olsun. Ağrılarınıza gerçekten faydası olacaktır.
 • Regl döneminizde sık sık sıcak duş alın. Vücudunuzun rahatlamasını, ağrılarınızın hafiflemesini sağlar. Duştan başka, ayaklarınızı sıcak su dolu bir kabın içerisinde dinlendirmeniz de etkili olacaktır.
 • Sıcak bir şeyler için. Bitki çayları ve sıcak çikolata oldukça yerinde bir seçim olacaktır.
 • Bu dönemde iştahınızın açılmasına aldanıp, ağır yemekler yemekten kaçının. Çünkü zaten karın bölgenizdeki şişkinlik sizi rahatsız ediyorken, daha fazlası için çabalamak saçma olacaktır öyle değilmi ?
 • Dönem dışındaki beslenmeniz kadar, dönem içindeki beslenmeniz de önemlidir. Bu dönemde, özellikle E vitamini yönünden zengin besinleri tercih etmelisiniz. Bu da demek oluyor ki, sebze yemekleri ve tahıllı gıdalarla beslenmemiz gerekiyor. Bir de cevizi unutmamak lazım tabi ki. Ceviz de ağrılarınızı azaltmak için bir başka alternatif.
 • Basit egzersiz hareketleri, hafif yürüyüşler yapın.
 • Biliyorum biraz zor ama psikolojinizi de kontrol altında tutabilirseniz ne mutlu size. Bu dönemde kendinize daha çok bakın, saçınıza başınıza bakım filan yapın, moralinizin düzelmesine yardımcı olabilir diye düşünüyorum : )

7 YORUMLAR

 1. Bilgileriniz için çok teşekkür ederim. ben çok ağrılı geçiriyorum regl haftasını erkek arkadaşımda çok üzülerek bi araştırmamı yapsanki diyerek beni araştırmaya yönlendirdi. Tesadüfen sitenizi gördüm yazınızı okudum ve hem üslubunuz hem de tavsiyeleriniz hoşuma gitti yorum yapmak istedim önerilerinizi uygulayacağım çok teşekkür ederim :)

 2. eylül ayında 15 yaşına giren kızım var yaşının 15 e gelmesine rağmen hala regl olmadı gelişmeside gayet iyi neden regl olmadığında beni aydınlatırsanız sevinirim

 3. Merhaba Gül hanım,
  Site yöneticilerinden biriyim. Bütün kızların 15 yaşında regl olması gerekmiyor. bazen geçte olabilir veya olur ama utandığı için söyleyemez. Olmamasının sebeplerine gelince hormonlardan kaynaklı olabilir yediklerinden kaynaklı bir gecikme olabilir bizim burada size öneride bulunmamız yanlış bir doktora giderek profesyonel destek almalısınız.

  İyi günler.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.