Regl Döneminde Nasıl Beslenmeli ?

0
180

tatli_krizi.jpg

Regl döneminde tatlı yeme isteğimizin önüne geçebilmek biraz zor. Hal böyle olunca da regl sonrası kilolarından şikayet etmek kaçınılmaz oluyor. Sadece kilo yönünden değil, hızını alamayıp üst üste yenilen tatlılar beslenme düzenimizi de alt üst ediyor, midemizi de…

Tatlı krizini hafifletmek için ne yapmalı ?

Şerbetli hamur tatlıları yerine daha hafif olan sütlü tatlıları tercih edin. Meyve, meyve tatlıları ve dondurma da yerinde bir seçim olacaktır. Sıcak çikolata, hem bir tatlının yerini alabilecek kadar lezzetlidir, hem de kalori değeri daha düşüktür. Mesela ben, sıcak çikolatadan sonra tatlı arama ihtiyacı duymam. Kesinlikle öneririm :)

Şişkinlik…

Bu dönemde karnımızdaki şişkinlik bazen öyle bir canımızı sıkar ki, dışarı adım bile atmak istemeyiz. Giydiğimiz hiçbir kıyafet doğru düzgün oturmaz üstümüze, göbek önden çıkar, çirkin bir görüntü oluşur. Bunun önüne geçmek için, yeterli miktarda su tüketmemiz gerekiyor. Su içmenin şişkinliği artıracağı tarzındaki düşünceler de tamamen yanlış. Fazla tuz tüketiminden uzak durmalısınız. Hatta belli miktarda azaltmalısınız.

Maydanoz ve kekik şişkinliği azaltmaya yardımcıdır. Bitki çaylarını da unutmamak lazım. Çay demişken, tarçın-karanfil çayı da çok etkili, tavsiye ederim. Kafeinli ve asitli içeceklerin tüketimi sınırlandırılmalıdır.

Ayrıca, regl döneminde öğün sayımızı artırarak az ve sık yememiz öneriliyor. Bu dönemde kesinlikle ağır diyetler yapmayın.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here