Regl Dönemindeki ‘Çirkin Kız’ Psikolojisi

0
356

Regl döneminde büyük bir çoğunluğumuzun kendini çirkin hissettiği göz ardı edilemeyecek bir gerçek. Peki biz mi öyle hissediyoruz, yoksa gerçekten böyle bir olay var mı ? Yapılan araştırmaların sonucu, bizim kendi kendimize kuruntu yapmadığımızı göstermiş. Nasıl mı ?

Şöyle ki ; dişi hayvanların üremeye en uygun oldukları dönemlerde, karşı cinse bunu vücudundaki değişikliklerle gösterdiği kanıtlanmış bir olay. Aynı durumun biz kadınlarda da mevcut olup olmadığını öğrenmek için araştırma yapmışlar. Yani araştırmanın amacı, bizim konumuzdan biraz uzak aslında. Fakat, araştırma sonucu konumuzla oldukça ilişkili.

Araştırmayı nasıl yaptıklarına gelecek olursak, çok sayıda genç kızın, biri üremeye en uygun dönemi olan yumurtlama döneminde ve biri de yumurtanın dışarı atıldığı, üremenin en az olası olduğu dönem olan regl döneminde olmak üzere, iki ayrı fotoğrafını çekmişler. Makyajdan arınmış doğal bir ciltle tabiki.

Öncelikle iki fotoğraf arasındaki simetriyi karşılaştırmışlar. Ve yumurtlama dönemindeki yüz simetrisinin daha belirgin olduğunu görmüşler. İkinci aşamada ise, elde ettikleri bine yakın fotoğrafı karıştırarak, bir grup erkeğin eline vermişler. Onlardan, resimlere, çekicilik yönünden puan vermelerini istemişler. Puanlamalar sonucunda görmüşler ki, aynı kişinin yumurtlama döneminde çekilmiş fotoğrafına verilen puan, regl döneminde çekilen fotoğrafına verilenden daha yüksek çıkmış. Bu tek kişi için değil, büyük bir çoğunluk için geçerli olan bir sonuç ve amaca ulaşıldığını gösteren gerçeklikte bir sonuç olduğu kesin.

Yani biz kadınlar, üremenin en olası olduğu yumurtlama döneminde, karşı cinse bu durumun mesajını verebilmek için, daha çekici oluyoruz. Bu yüzden, regl döneminde kendimizi biraz çirkin hissetmemiz gayet doğal :) Tabi bir de, bu dönemdeki cilt ve saç yağlanmalarını, sivilceleri de hesaba katmak gerek. Fakat, siz yine de kendinizi üzmeyin ve aynaya küsmeyin derim.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here