Röportaj: Sofigo.com’un Kurucusu İrem Şahin

0
563

Tasarım ürünler satan Sofigo.com‘un kurucusu İrem Şahin ile ufak, keyifli bir röportaj yaptık. İzmir’de internet sektörü üzerine yapılan girişim örnekleri çok fazla olmadığı için bir İzmir’li olarak İrem ile tanıştığıma çok memnun oldum. Önce kendisini ofisinde ziyaret edip tanıştık, ki ofisi de pek şirindi :) Kısa ziyaretimizde bizi samimi ve cana yakın tavrıyla ağırladı. Daha sonra tekrar görüşmek ve röportaj yapmak için sözleştik. Fakat, iki tarafın da yoğunluğu ve uygun tarihlerin birbiri ile buluşamaması sonucunda röportajımızı online olarak yapmaya karar verdik. Ve sonunda işte ilk röportajımız ortaya çıktı :)

Öncelikle kendinden bahseder misin ?

Kendinden bahsetmek hep çok zor olmuştur benim için. Çok konuşkan biri olmama rağmen kendini anlat denildiği zaman susar kalırım. Ben Hacettepe’de mühendislik eğitimi almış ve daha sonra ODTÜ, Hacettepe ve İYTE gibi ünv.lerde proje ve araştırma görevliliği yapmış İzmir’li bir girişimciyim. En temel özelliğim de “girişimci” olmam. İlgi alanıma giren her konuda bugüne kadar ya bir üretime girmiş ya da bir girişimde bulunduğumu söyleyebilirim. Bu yüzden “girişimcilik” benim için bir ruh hali ve hayatımı yaşama biçimi :) Ha bir de merak edenler varsa 27 yaşındayım. Bundan fazlasını ben de bilmiyorum :)

Peki, Sofigo maceran nasıl başladı?

Bundan altı ay kadar önce henüz İzmir’de bir üniversitede araştırma görevlisi olarak çalışırken, bir sabah kendimi napıyorum ben diye boş boş ekrana bakarken buldum. O gün sabit bir mesai saatinin, memur hayatının ve içinde olduğum çalışma ortamının beni törpülediğini hatta körelttiğini farkettim. Yapı itibariyle yerinde neredeyse duramayan ve heyecanlı bir insanım. Tatmin olmadığım bir işte neden vakit kaybediyorum diye düşündüm, sadece o dala ait bir diplomamın olması da durumumu açıklayamadı. Bir gün, o zamanlar sık sık takip ettiğim e-tohum kamplarının birinde şuan sektörün lider firmalarından birinin kurucusunun konuşmasını dinledim. E-ticaret ve sistemin çalışma prensiplerini anlatan çok etkili bir sunumdu beni için. O gün kamptan eve, Arşimetin Evrekadan çıkısı gibi buldum buldum diyerek gittim. Bulduğum sey şuan Sofigonun konumlandırmasına katkı sağlayan ve çalışma prensiplerini oluşturan düzenin ilk tohumlarıydı. Daha sonraki aylarda istifamı hazırladım ve bir müddet çekmecede beklettim. Bu sırada, e-ticaret sitesini hazır hale getirdik, tasarımcılarımızla anlaşmalar yaptık, ofisimizi tuttuk vs.. derken en uygun zamanda istifa ederek şirketi kurdum. Ve çok yoğun bir üretim ve anlaşma sürecinden sonra Sofigo’yu şuanki haline getirdik. 8. Şubat itibariyle de online olarak satışa başladık.

Şuanda çalıştığın tasarımcıları bize kısaca tanıtır mısın?

Şuan bünyemizde 20’yi aşkın tasarımcıyla çalışıyoruz. Hepsi de kendi kulvarında çok niş işlere imza atan başarılı sanatçılar. Kıyafetten-ayakkabıya-aksesuardan-aydınlatmaya kadar uzanan çok çesitli bir ürün yelpazesinde çalışan bir tasarımcı grubumuz var.Bugüne kadar ünlü isimlerle çalışan bir çok modacımızın yanında, moda tasarım eğitimi alan ve kendisi üretime geçen de tasarımcılarımız mevcut. Şuan İzmir ekonomi ünv. moda tasarım ögrencilerinin/mezunlarının ve İzmir Konak Rotary klubunun desteklediği bir projeyi daha hayata geçirerek ailemizi de giderek büyütüyoruz. Bunun yanında biz kendi markamızı da yaratmaya başladık bunun içinde durmadan ayakkabı-çanta ve aksesuar tasarımları yapıyıoruz. Tüm bu tasarımcıları sitemizde “designers” bölümünde bulabilirsiniz. Özetle Emel’cim, her geçen gün ailemize yeni tasarımcılar ekleniyor, ve hacim kazanarak büyüyoruz.

Muhteşem Yüzyıl ile aranızda geçenleri bilmek isteriz :)

Biz yayın hayatına henüz çok yeni girdiğimiz bir dönemde ki hala çok eskimedik şuan 3. ayımızdayız, Muhteşem Yüzyıl’ın ekibinden telefon aldık. Sitemizde ürettiğimiz babet ve ayakkabılarımızı görmüşler ve beğenmişler. Bunun üzerine bizden onlara özel olarak yapılacak bir üretim talep ettiler. Biz de büyük keyif alarak tasarladık ve ürettik. Böylece 13 bölüm için anlaşarak ortak bir çalışma başlattık. Hatta şuan daha bircok diziye de ayakkabı üretmeye devam ediyoruz ama anlaşma imzalanmadığı için henuz isim veremiyorum, en kısa zamanda o dizileri yayınlarız :)

Tasarım ürünler satan Sofigo’yu yöneten bir kadın olarak Türk kadınının giyim alışkanlıkları konusunda bize ne söyleyebilirsin ?

Türk kadını bence klas bir kadın olma yolunda hızlı bir şekilde ilerliyor. Özellikle son zamanlarda Türk kadını giyim kuşamına daha fazla zaman ayırır oldu, neredeyse her kadın dolabında “temel” diye nitelendirdiğimiz parçalara yer ayırmaya özen gösteriyor ve para harcıyor. Ayakkabıların önemini atlayan bir kadın ben artık göremez oldum diyebilirim, Türk kadını bir ayakkabının en önemli tamamlayıcı oldugunun da artık bilincinde. Bu durum sosyal statüsünün hızla değişmesinin de güzel bir yansıması. Artık kadınlar için moda bir lüksten ziyade bir ihtiyaç haline geldi ki bu toplum içinde, kadının özgüveni içinde çok umut veren bir gelişme.

Tasarımcılarla sürekli iç içesin; yaz sezonu ile ilgili ufak sırların vardır kesin? Bizimle paylaşır mısın ?

Seve seve. Bu Sezon bütün kışın rehavetini bir güzel atıyoruz . Baştan aşağı renkleniyoruz ve cıvıl cıvıl bir yaza merhaba diyoruz. Özellikle espadriller ve hasır taban ayakkbılar çok revaçta. Bunun yanında zerafeti elden bırakmıyoruz ve farklı ökçeli dolgu topuk ve platform ayakkabılardan mutlaka bir tane ediniyoruz. Onun dışında mint yeşili ve fuşya rengi çantalar ve özellikle portföyler bu sezonun incileri diyebiliirim.

Girişim hayalini gerçekleştirmiş birisi olarak, hayali olan takipçilerimize önerilerde bulunmak istersin sanırım :)

Hayali olan insanları çok seviyorum, hatta mümkünse lütfen “aa ne kadar hayalperestsin” desinler hiç bir sakıncası yok, çünkü bu hayatta hayalleriniz kadar varsınız ve o kadar büyüksünüz. En büyük projeler, bugün milyon dolarları konuşan şirketlerde ufak bir hayal ile başladı. Önemli olan hayallerinize olan inancınız ve bunu gerçeğe dönüştürebilecek yetenekleriniz. Ve hiç bir hayal için önce paraya ihtiyacınız yok. Bunun altını çizmek istiyorum. Çünkü bilgi-birikim-deneyim ve network ağınız hayallerinizi gerçekleştirmeye yardımcı olacak ilk ve en değerli aracınız. Sezgilerine güvenen, bütün emeğini ve enerjisini verimli kullanabileceğine inanan, ölçülebilir riskleri öngören her hayalperest sıfır noktasından başlayabilir ve başlasın. Çünkü az önce saydıklarımın hepsi sıfırdan büyük değerler.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.