Saç Dökülmesi Nedenleri Ve Önleme Yöntemleri

0
157

Birçok kişinin sıkça yaşadığı saç dökülme problemleri kişiden kişiye farklılık göstermektedir. Kadın ve erkeklerde farklı şekillerde görülen dökülmeler, farklı şekillerde tedavilere sonuç verebilmektedir. Kadınlarda meydana gelen erkek tipi dökülmeler tedavisi kolay ve hızlı sonuç alınabilir hastalık şeklidir.

Rahatsızlığın ortaya çıkışında demir eksikliği gibi bazı sorunlar neden olabilmektedir. Kansızlık gibi rahatsızlıkları bulunan kişilerde sıkça görülen dökülmeler demir takviyeleri ile giderilebilir. Burada unutulmaması gereken doktor tavsiyesi dışında demir takviyelerinin alınmamasıdır. Bir diğer etken ise tiroid bezlerinin fazla çalışması ya da hiç çalışmamasıdır. Menapoz sonrası birçok kadında saç dökülmeleri sıkça görülmüştür.

Annelerin gebelik döneminde yaşadıkları değişimler nedeniyle saç dökülmeleri ortaya çıkabilmektedir. Gebelik sonrası ilk 6 ay ya da 1 yıl içerisinde dökülmeler kendiliğinden geçebildiği gibi devamda edebilmektedir.

Rahatsızlık genel olarak uzun döneme yayılmakta kişilerin yaşadıkları stres gibi etkenler ile artabilmektedir. Hastalıkların yaşandığı dönemlerde kullanılan bazı ilaçlarda saç dökülmelerine neden olabilmektedir. Genellikle birçok ilaçta bu etken yer almakta kişilerde farklı sonuçlar doğurabilmektedir.

Zararlı madde kullanımları da saç dökülmelerinin ortaya çıkışında etkilidir. Sigara gibi zararlı maddeler saç dökülmelerini artıcı etkiler yaratmaktadır. Klinik testlerde sigaranın saçlar üzerindeki zararları ortaya çıkarılmıştır.

Tedavi aşamasında ilk yapılması gereken dökülmenin başladığı dönem belirlenip, dökülmeye neden olabilecek etkenler incelenmelidir. Doktor tavsiyesi olmadıkça bağımsız tedavi ilaçları kullanılmamalıdır. Dökülmenin başlamasına neden olan etkenler belirlenip bunlar ortadan kaldırılmalıdır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here