Saçın Hızlı Uzaması İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

0
428

sacin-hizli-uzamasi-icin

Biz kadınların en fazla dert edindiği konulardan biri şüphesiz ki “yavaş uzayan saçlar” :) Bu yazımda niyetim size mucizevi bir maske tarifi vermek değil, saçınızın daha hızlı uzamasını sağlayacak çok basit saç bakımı önerileri paylaşmak.

  • Gün içerisinde saçınızı bir yada en fazla iki defa taramaya dikkat edin. Daha fazlası saçınızın yıpranmasına neden olur. Evet saçınızı taramak sağlıklı bir saç için gereklidir fakat abartmamak şartıyla.
  • Saçınızı sürekli sıkı sıkı at kuyruğu toplamak, saçınızın zarar görmesine ve kırılmasına neden olur. Eğer saçınızın daha hızlı uzamasını istiyorsanız sıkı at kuyruğu modellerini daha az tercih etmelisiniz.
  • Saç diplerinize yapacağınız masajların saçınızın daha hızlı uzamasına yardımcı olduğunu biliyor musunuz? Günde sadece beş dakikanızı ayırarak yapacağınız bu masaj saç köklerini harekete geçirecektir. Dilerseniz saç bakım yağı ile birlikte de masaj yapabilirsiniz.
  • Saçınızın daha hızlı uzaması için dikkat etmeniz gerekenlerden biri, belki de en önemlisi beslenmenizdir. Protein ve folik asit zengini besinler, saçınızın hem sağlıklı olmasını hem de daha kısa sürede uzamasını sağlar. Limon, portakal gibi meyveler ve yeşil yapraklı sebzeler folik asit, tavuk, balık, peynir gibi besinler ise protein bakımından zengindir.
  • Sık kullanılan saç şekillendirme aletleri saçınızı yıpratır. Bu nedenle bu aletlerin kullanımını elinizden geldiğince sınırlandırın. Saçınızın daha az ısıya maruz kalması daha az kırılması, daha az kırılması ise saçınızın sağlıklı ve daha hızlı uzaması demek! En basitinden, eğer acil bir durumunuz yoksa saçınızı kurutma makinesiyle kurutmak yerine, kendi kendine kurumaya bırakın.

Sizin önerileriniz, tecrübeleriniz neler?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.