Saçın Hızlı Uzamasını Sağlayan Vitaminler

0
414

sacin-hizli-uzamasi-icin-gerekli-vitaminler

Saçınızın sağlıklı ve hızlı bir şekilde uzayabilmesi için saç bakımının yanısıra beslenmenize de çok dikkat etmelisiniz. Vitaminlerin, vücudunuz için olduğu kadar saçınız için de önemli bir yeri vardır. Peki hangi vitaminler saçın daha hızlı uzamasını ve daha sağlıklı görünmesini sağlar? İşte en önemli vitaminler;

  • H vitamini yada B7 olarak da bilinen biyotin, saçın hızlı uzamasını, güçlenmesini ve sağlıklı olmasını sağlayan en önemli vitaminlerden biridir. Sadece saç değil, cilt ve tırnaklar için de çok etkili olduğundan “güzellik vitamini” denen biyotinin eksikliği ise saç dökülmesine neden olur.
  • B kompleksi vitaminlerinin en önemlilerinden bir diğeri ise B12 vitaminidir. Balık, kırmızı et, süt ve yumurta gibi hayvansal gıdalarda bulunan B12, vücudumuzun düzgün çalışabilmesinde büyük rol oynamaktadır. Buna saç sağlığı da dahil tabi. Eksikliğinde saç dökülmesi ve erken beyazlama gibi sorunlarla karşılaşabilirsiniz.
  • Eğer kuru bir saç deriniz varsa ve  saçınızın kolayca kırılmasından şikayet ediyorsanız, belki de nedeni A vitamini eksikliğidir. A vitamini, saç köklerini harekete geçirir. Aynı zamanda saç ve saç derinizi doğal bir şekilde nemlendiren yağların salgılanmasını sağlar.
  • Saçınızın sağlıklı ve hızlı bir şekilde uzamasını istiyorsanız, folik asit yada diğer adıyla B9 vitaminini de eksik etmemelisiniz. Vücudunuza birçok bakımdan yararı olduğu gibi, sizin güçlü ve uzun saç hayalinizi de gerçekleştirebilir. Birçok lezzetli meyvede ve yeşil yapraklı sebzelerde bulunur.
  • E vitamini, saç köklerinin sağlığı ve saçın hızlı uzaması için gerekli olan kan dolaşımını artırır. Aynı zamanda bağışıklık sistemini güçlendirerek, sağlıklı bir cilt ve güçlü tırnaklar elde etmenizi sağlar.
  • Saçın hızlı uzamasını teşvik eden vitaminler arasında, güçlü antioksidan özelliklere sahip olan C vitamini de var. Saçın güçlenmesini sağlar ve uçların kırılmasını önler.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here