Saçınızı Güçlendirmeye Yardımcı Besinler

1
168

kaynak : www.cleo.com.au

Temizlik, bakım ve kullanılan ürünler bir yana, beslenme şekliniz de sağlıklı ve parlak saçlara ulaşabilmek için önemli bir rol oynuyor. Gelin bir göz atalım.

Buradan buyrun :

  1. Demir açısından zengin gıdalar. Mercimek, kabuğuyla beraber patates, yer fıstığı, ayçiçeği tohumu, soya peyniri, pekmez, keten tohumu, istiridye, et, tavuk, karides ve alabalık saçınızı güçlendirmeye yardımcı demir açısından zengin besinlerden bazılarıdır.
  2. Çinko kaynağı besinler. Ceviz, somon balığı, kaju, pekan cevizi, badem ve istiridye saç dökülmesini engeller.
  3. Biyotin içeren besinler. Fasülye ve yumurta, içerdiği biyotin sayesinde saç kırılmasını önlemeye yardımcıdır.
  4. Selenyum kaynağı besinler. Fındık gibi selenyum içeren besinler, sağlıklı bir saç derisi için gereklidir.
  5. B12 vitamini bakımından zengin besinler. Tavuk, kabuklu deniz ürünleri, yoğurt, süzme peynir ve yumurta saçınızın sağlıklı gelişimine yardımcı olur.
  6. Karbonhidratlı besinler. Tahıllı gıdalar ve meyveler karbonhidrat oranı yüksek besinlerdir ve sağlıklı saçlar için gereklidir.  Karbonhidratlı besinler ihmal edilirse saçın güçsüzleşmesine yol açabilir.
  7. A vitamini içeren besinler. Peynir, yumurta, ıspanak, havuç ve C vitamini içeren turunçgil meyveler, domates gibi besinler cilt yağı için gereklidir.
  8. Kalsiyum içeren besinler. Süt, yoğurt, peynir, brokoli, susam tohumu ve ıspanak saçın sağlıklı uzaması için gereklidir. Aynı zamanda, içerdikleri protein sayesinde saç kırılmasını önlemeye yardımcı olur.

kaynak

İlginizi çekebilecek ilgili diğer yazılarımız :

Güzelliğiniz için 8 değerli besin

Saç neden dökülür ?

Saçınızı besleyin

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here