Saçınızı Güzelleştiren Besinler

0
385

Saçınızı Güzelleştiren Besinler

Saç dökülmesi, cansız görünüm, kolay kırılan saç telleri gibi saç sağlığınızı tehdit eden sorunlar yaşıyorsanız, yediklerinizi gözden geçirmenin zamanı gelmiş demektir. Bazı besinler var ki, onları düzenli ve yeterli miktarda tükettiğiniz takdirde saçınızı istediğiniz sağlıklı görünüme kavuşturabilir. İşte saç bakımı için gerekli olan besinlerden bazıları;

Kırmızı Et

Yeteri kadar alınmayan demirin saç kaybına neden olduğunu biliyor musunuz? Kırmızı et, sadece sağlığınız için değil aynı zamanda saçlarınız için de önemli bir yere sahip. Eğer saç dökülmesi problemi yaşıyorsanız, günlük beslenme planınıza yeteri kadar demir ilave ederek güçlü ve sağlıklı uzayan saçlara kavuşabilirsiniz.

Yumurta

Yumurta, güzellik vitamini diye adlandırılan biyotin içerir. Bu B vitamini saçın uzamasını teşvik eder, saç tellerinin kalın ve dolgun olması için saç köklerinin yenilenmesini sağlar. Biyotin eksikliği, kuru ve kırılgan bir saça neden olabilir. Eğer saçınız kolayca kırılıyorsa ne yediğinizi bir gözden geçirmelisiniz.

Koyu Yeşil Sebzeler

Brokoli, ıspanak gibi koyu yeşil sebzeler A ve C vitamini kaynağıdır. Bu sebzeler saç derinizde doğal bir yağ oluşmasını sağlar, bu yağ saçın yenilenmesi ve büyümesine yardımcı olur. Unutmayın, saçınızda bulunan doğal yağlar saçınızın sağlıklı, güçlü ve parlak olmasını sağlar.

Çilek

Çilek de saçınızı güzelleştiren bir diğer besin. Çilek gibi C vitamini bakımından zengin meyveler saçınızın sağlıklı bir şekilde uzaması için gerekli olan demirin vücudunuz tarafından emilmesini sağlar.

Kuruyemiş

Kuruyemiş vücudun ihtiyacı olan doğal yağlar için harika bir kaynaktır, aynı şekilde bu yağlara saçımızın da ihtiyacı vardır. Tıpkı yumurta gibi kuruyemiş de sağlıklı ve güzel saçın kaynağı biyotin bakımından zengindir. Özellikle yer fıstığı ve badem saçınızın parlaklık kazanmasını sağlar.

Somon

Somon balığı, saçınızı sağlıklı ve güçlü tutmaya yardımcı olan protein bakımından zengindir. Ayrıca somon balığında bulunan omega-3 yağ asitleri, saç derisinin sağlığını korur ve saça parlaklık kazandırır.

Baklagiller

Baklagiller saç bakımında önemli bir rol oynar, saçın sağlıklı ve canlı görünümünü destekler. Fasülyeler saçınızı beslerken, demir ve folat bakımından zengin olan mercimek ise saç kaybını engeller, güçlü ve göz alıcı saç tellerine kavuşmanızı sağlar.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here