Saçınızı Isıdan Koruyan Doğal Yağlar

0
999

sac-bakimi-dogal-yaglar

Isı veren saç şekillendirici aletler ve yazın zararlı güneş ışınları saçınızın yıpranmasına, kırılmasına neden olur. Saçınızı bu etkilere karşı koruyacak birçok ürün seçeneği olsa da, doğal yağlardan da faydalanabilirsiniz. Peki saç bakımı rutininize dahil etmeniz gereken doğal yağlar hangileri? Birkaç örnek vermek isterim;

  • Faslı mucizevi yağ argan yağının saç üzerine olan olumlu etkileri artık çok iyi biliniyor. Bu etkilerin arasında saçı ısıya karşı koruma özelliği de var. “Likit altın” olarak adlandırılan argan yağı, E vitamini, omega 3 ve 6 yağ asitleri bakımından zengindir. Eğer saçınız için sık sık saç şekillendirici aletler kullanıyorsanız, onu ısıya karşı korumak için  harika bir seçim olacaktır. Saç şekillendirici aletleri fazla kullanmıyorsanız bile diğer faydaları için mutlaka kullanmalısınız.
  • Hindistan cevizi yağı da saç bakımı için bir diğer harika seçim. Nemlendirici ve kepek önleyici özelliklerinin yanı sıra saçın yıpranmasını önler, yıpranan saçları ise onarır. Özellikle yaz aylarında saçınızı kızgın güneşin etkilerine karşı korur.
  • Rafine avokado yağı ile de saçınızı koruma altına alabilirsiniz. Avokado yağı, doğal bir güneş koruması olarak bilinir. Avokado yağını, tek başına kullanabileceğiniz gibi argan yada üzüm çekirdeği yağı gibi diğer yağlarla da karıştırabilir, kendi koruma ürününüzü kendiniz yapabilirsiniz.
  • Shea yağı bir diğer alternatif. Özellikle saç şekillendirici aletlerden önce kullanabilirsiniz. Saçı ısıya karşı koruyan ürünlerin içinde bulunan dimetikon, siklometikon gibi popüler silikonların ısı iletkenliği ile neredeyse aynı iletkenliğe sahiptir.  Saçınızı güneşin ve ısı veren saç şekillendirici aletlerin neden olduğu zararlara karşı korur.
  • Makademya fındığı yağı, nemlendirici, besleyici ve aynı zamanda ısıya karşı doğal bir koruyucudur. Saçınızı UV ışınlarına karşı korurken, kuruma süresini de kısaltarak saçınızı kurutmak için fazla zaman ve kurutma makinesi kullanmanızı da engeller. Saç bakımının yanı sıra, cilt ve tırnak bakımında da kullanabileceğiniz etkili bir yağdır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here