Sağlıklı Beslenme Takıntısı : Ortoreksiya

0
547

woman-eating.jpgBaşlık, ” Sağlıklı beslenmenin takıntısından ne olabilir ki ? ” tarzında düşünmenize neden olmuştur muhtemelen. Sağlıklı beslenmeye dikkat etmek elbette güzel bir şey. Fakat bunu abartıp da takıntı haline getirmek, her şeyde olabildiği gibi bu durumda da zarara yol açabilir. ” Sağlıklı beslenmek ” adı altında, kendi sağlığınızdan olabilirsiniz.

Benim beslenme konusunda tek bir takıntım var, o da ürünlerin son kullanma tarihlerini mutlaka kontrol ederim . Bu da kötü bir takıntı olmasa gerek değil mi ? :)

İşte, sağlıklı beslenme takıntısı olanların yaptığı hatalardan bazıları :

  • Besinleri Sorgulama : Yediklerinin sağlıklı olup olmadığını sorgularlar. Kendilerine göre besinleri kategorize edip, beslenme alışkanlıklarını buna göre düzenlerler. Ne kadar doğru, ne kadar yanlış olduğu tartışmaya her zaman açıktır. Ayrıca sürekli yediklerinden şüphe duymak, bir süre sonra yemekten soğumaya yol açar.
  • Ürün İçeriğine Aşırı Dikkat Etme : Alışveriş yaparken, ürünü evire çevire incelerler. İçeriğindeki katkı maddelerinin kanserojen olup olmadığından emin olmak isterler.
  • Sebzeleri Çiğ Tüketme : Daha sağlıklı olduğunu düşünerek, sebzeleri çiğ tüketenler bile vardır.
  • Besin Oranlarını Sınırlandırma : Yiyecekleri besin oranını sabitlerler. Oysa ki vücudun beslenme ihtiyacı her zaman aynı değildir. Yorgun düştüğünüzde, hasta olduğunuzda, vücudunuzun enerjiye daha fazla ihtiyacı olacaktır. Dolayısı ile de daha fazla besin tüketmeye…
  • Besin Ayırımı : Sağlık açısından gerekli olan bazı besinleri, sağlıksız olduklarını düşünerek hiç tüketmezler. Bu da, ciddi sağlık problemlerinin oluşumuna zemin hazırlar.
  • Kalori Hassasiyeti : Kalori hesaplamaları yaparak, alınacak kaloriyi en aza indirgemeye çalışırlar. Bu davranış da, vücudun günlük kalori ihtiyacının karşılanmamasına neden olur.
  • Dışarıda yemek yemekten kaçınırlar.
  • Başkalarının beslenme alışkanlıklarını eleştirirler. Bu eleştiriler çoğunlukla olumsuz olur.

Eğer siz de bu davranışlardan birine veya birkaçına sahipseniz, endişelenmeyin. Önüne geçmeniz mümkün. Öncelikle sorununuzu kabul etmelisiniz. Daha sonrasında, diyetisyen, psikiyatrist ve psikolog ile beraber ortak bir tedavi yöntemi yürütülmeli. Böylece sorununuz zamanla ortadan kalkacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here