Sağlıklı Beslenmek İçin 5 Altın Tavsiye

0
267

Sağlıklı beslenmek sanıldığı kadar zor değil. Mutfağınızda yapacağınız basit 5 değişiklik ile daha sağlıklı beslenmeniz mümkün. Hadi bugün bu önerileri küçük bir kağıda not alıp, mutfağınızda görebileceğiniz bir yere, mesela buzdolabının üzerine yapıştırın. Daha sağlıklı bir yaşam için bu ilk adımınız olsun :)

1. Sıfırdan Pişirin

Çoğumuzun mutfağında pişirmeye hazır gıdalar bulunur, hazır çorbalar, garnitür vb. Evet hayatı kolaylaştırıyor olabilir ama en sağlıklısı mümkün olduğunca sıfırdan başlayarak pişirmektir. Böylece içindeki malzemelerden de emin olursunuz.

2. Ispanak Ekleyin

Mutfakta mümkün olduğunca ıspanak kullanın. Mesela, makarnaya ekleyebilirsiniz, salataya doğrayabilirsiniz, smoothie hazırlayabilirsiniz. Seçenek çok fazla. Bu sebzeyi eksik etmeyin.

3. Her Öğüne Meyve Ekleyin

Her öğünün yanına meyve ekleyin. Günlük beslenme programınızda meyveye ne kadar yer verirseniz o kadar sağlıklı hissedebilirsiniz.

4. Tuzu Azaltın

Evet sodyum vücudumuz için gerekli ama miktarı abartmamak lazım. Yemeklerde tuz kullanımını en aza indirin. Fazla tuz kalp sağlığınız için zararlıdır.

5. Mevsiminde Yiyin

Mutfaktan mevsimi olmayan sebzeleri uzaklaştırın. Sebzeleri mevsiminde ve taze olarak tüketmeye özen gösterin.

Sizin de bildiğiniz ama dikkat etmediğiniz beslenme önerileri varsa onları da bu listeye not etmeyi ve bizimle paylaşmayı unutmayın :)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.