Sağlıklı Bir Beyin İçin 3 Altın Kural

3
59

Yaşam tarzımız, alışkanlıklarımız bizi sadece fiziksel olarak etkilemez. Aynı zamanda zekamızı da etkilemektedir. Eğer zekanızı ve hafızanızı korumak, geliştirmek istiyorsanız şu üç kuralı atlamadığınızdan emin olun;

1. Düzenli olarak egzersiz yapın. Düzenli egzersizin beyin üzerindeki olumlu etkisi kanıtlanmıştır, çünkü egzersiz beyin hücrelerinin gelişimini sağlıyor. Araştırmalar obezitenin, beynin erken yaşlanmasına neden olduğunu ve Alzheimer riskini artırdığını göstermiştir. İşte size egzersiz yapmak için bir neden daha.

2. İyi uyuyun. İyi bir uyku, hem vücudunuzu hem de beyninizi gençleştirir. 7 saatten daha az bir uyku, ertesi gün beyin fonsiyonlarında azalmaya neden olabilir. Fakat aşırı uykudan da uzak durun. 8 saatten daha fazla bir uyku da beyninizi olumsuz etkileyebilir.

3. Doğru beslenin. Vücudunuz için doğru gıdaları seçmeye özen gösteriyorsunuz, aynı şeyi beyniniz için de yapabilirsiniz. Beyni güçlendirirken aynı zamanda hastalık riskini azaltan bir çok “süper besin” var. Yaban mersini, balık, havuç, ıspanak gibi. Omega 3 yağ asitlerinin hafıza ve zeka üzerindeki olumlu etkisi son yapılan bir araştırma ile de tekrar kanıtlandı.

3 YORUMLAR

  1. Pemberuj – Sağlıklı Bir Beyin İçin 3 Altın Kural | Kadın Blogları | Moda, Makyaj, Sağlık, Trend

    […] Yazının devamı için http://pemberuj.net/arsiv/40067/saglikli-bir-beyin-icin-3-altin-kural/ […]

  2. uykunun az çoktan ziyade saati önemliymiş 6 saat karanlıkta uyumamız gerekiyormuş sağlık için bir doktordan öğrendim geçenlerde.. Bir de bu üçünü düzenli yapan insanın başta hayatı düzene girer çok önemli bence
    sevgiler..

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here