Sağlıklı Zayıflamak İçin Mutfağınızı Düzenleyin

0
196

Diyet yapıyorsanız ya da başlamaya karar verdiyseniz, bu öneriler sizin için. Başarı oranınızı artırmak için mutfağınızda biraz düzenlemeye gitmenizde fayda var.

1. Baharatlar yemeklere tat katmak için oldukça önemli bir yere sahip. Özellikle diyet yemeklerine (tavuk, sebze yemekleri gibi) lezzet kazandırmak ve bu yemeklere karşı iştahınızı açmak için baharatlar yardımcınız olabilir. Mutfağınızdaki pencere kenarını taze baharatlar yetiştirmek için ayırın mesela.

2. Baharatların yanı sıra acı soslar da mutfağınızda yerini almalı. Çünkü biberin acı olmasını sağlayan kapsaisin maddesi metabolizmanızı hızlandırır.

3. Buzdolabınızın üzerini süslemeyi seviyorsanız, şanslısınız :) Buzdolabınızın üzerine koyacağınız mutlu, eğlenceli fotoğraflarınız size stres hormonlarını yenmenizde yardımcı olabilir. Ki bu hormonlar karın bölgesindeki yağlanma ile ilişkilendiriliyor.

4. Eğer mutfağınızda blender yoksa, bu sizin için bir eksi. Oysa ki, marketten aldığınız hazır çorbaları, sosları blender kullanarak evde kendiniz hazırlayabilirsiniz. Daha düşük kalorili olacağından şüpheniz olmasın.

5. Ne yediğiniz kadar, nasıl pişirdiğiniz de önemli. Az yağlı yemekler pişirmek için ızgara tava, vog gibi yemeklerin yağını kolayca ayırabilen mutfak gereçlerini tercih edin. Mutfağınızda kolay ulaşılabilir bir yerde olmasına özen gösterin.

6. Buhar tenceresi de diyet yemekler hazırlamanız için önemli bir yardımcı. Böylece sebzeleri besin değerlerini kaybetmeden buharda pişirebilirsiniz. Düşük kalorili olarak tüketebilirsiniz.

7. Mutfakta da egzersiz yapabilirsiniz! Mesela suyun kaynamasını, yemeğin ısınmasını vb. beklerken bu kısa süreyi değerlendirebilirsiniz. Mesela şınav hareketini mutfak tezgahına uyarlayabilirsiniz.

8. Buzdolabınızda gazlı içecekler mi var? Onları buzlu yeşil çay ile değiştirin. Gazlı içecekler yapay tatlandırıcı içerirken, yeşil çay antioksidan kaynağıdır. Ki antioksidanlar metabolizmayı hızlandırır. Yazın soğuk olarak, kışın ise sıcak olarak tüketebilirsiniz. Günde 3 bardak öneriliyor.

9. Mutfağınızda atıştırmalıkları depoladığınız bir bölüm varsa, sağlıksız, kalori kaynağı atıştırmalıkları mutfağınızdan uzaklaştırın. Bunun yerine atıştırma ihtiyacınızı bitter çikolata ile giderebilirsiniz. Bitter çikolata tekli doymamış yağ asitleri içeriyor ve karın bölgesindeki yağlanmayı kontrol altına alabiliyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here