Sağlıksız Diyetin Sonuçları

0
59

Abartılı, oldukça düşük kalorili ve gerekli besinlerden yoksun diyet uygulamaları kötü sonuçlara yol açabilir. İşte sağlıksız diyet uygulamalarında en çok rastlanan sorunlar :

1. Aşırı Yemek : Diyeti abartıp, oldukça düşük kalori ile beslenirseniz, ihtiyacınız olan besleyici gıdalardan yeteri kadar tüketmezseniz ve sevdiğiniz yiyeceklerden tamamen uzaklaşırsanız bu sağlıksız diyet size yarar sağlamaz. Aksine vücudunuz “yoksunluk duygusuna” kapılıp, bir süre sonra sizi daha fazla yemeye teşvik edebilir. Öğün atlayarak da kilo veremezsiniz. Çünkü atladığınız öğün size “geç saatte atıştırma” olarak geri dönecektir. Bu da daha fazla kalori demek. Dolayısıyla başarısızlık demek… 

2. Kas Kaybı : Protein yoksunu, sağlıksız diyet uygulamaları kas yıkımına neden olabilir. Yaptığınız diyet protein ihtiyacınızı karşılamıyorsa, vücudunuz kaslarınızı eritmeye başlar.

3. Sağlık Sorunları : Sağlıksız diyetler uzun vadede uygulandığı takdirde ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir. Düzenli egzersizlerle birleştireceğiniz sağlıklı bir diyeti uzun vadede uygulamanız kazançlı çıkmanızı sağlar.

4. Mide Bulantısı ve Yorgunluk : Özellikle uzun süre sadece sıvı tüketimini teşvik eden diyetler yorgunluk, baş dönmesi, bulantı ve baş ağrısına neden olabilir.

5. Ruh Sağlığında Bozulma : Sağlıksız bir diyetin ruh sağlığınız üzerinde de olumsuz etkileri olabilir. Çoğu insan aç kaldığı zaman sinirli olur. Depresyona kadar varabilen sonuçlar alınabilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here