Şarap Mantarı ile Yapabileceğiniz 12 Kendin Yap Projesi

0
8842

Merhaba,

Uzun bir süredir sizin için kendin yap fikirleri derlemesi yapmadığımı fark ettim :) Kendin yap fikirleri bence hem yorucu iş yoğunluğundan fırsat buldukça yapılabilecek nefes aldırıcı, kafa dağıtıcı aktiviteler, hem de çöpe gitmesini istemeyeceğiniz nesneleri değerlendirerek yeni bir kullanım alanı sunmak demek.

Aranızda şarap şisesi mantar tıpalarını biriktirenler varsa, bugün sizin gününüz :) Hadi gelin onlardan ne gibi projeler yapabilirsiniz bir göz atalım;

Mantar Tıpadan Mini Çam Ağaçları

sise-mantari

Hazır yılbaşı da yaklaşıyorken biriktirdiğiniz şişe tıpalarından mini çam ağaçları yapabilirsiniz mesela. Çok şirin ve eğlenceli bir proje olacaktır. Bu mini çam ağaçları ile isterseniz evinizin bir köşesini süsleyebilir, isterseniz yılbaşı sofranızı güzelleştirebilirsiniz :) Buradan göz atabilirsiniz.

Mantar Tıpadan Saksı İşaretleri

sise-mantari-2

Bahçe ile uğraşmayı yada evinin penceresinde yenebilir bitkiler yetiştirmeyi sevenler için oldukça pratik ve hoş bir kendin yap fikri; bitki işaretleri. Şişe mantarlarından yapacağınız bu işaretlerle bitkileriniz birbirine karışmayacak. Dilerseniz buradan göz atabilirsiniz.

Şişe Mantarı ile Vazo Süsleme

sise-mantari-3

Biriktirdiğiniz mantar tıpaları değerlendirmenin bir başka yolu da onlarla vazolarınızı yenilemek. Eski görünümlü vazolarınızı kamufle edebileceğiniz gibi aynı zamanda farklı ve hoş bir görüntü de yakalayabilirsiniz. Bence bu proje mutlaka aklınızda bulunmalı. Buraya göz atabilirsiniz.

Şişe Mantarı ile Dekoratif Mumluk Yapımı

sise-mantari-4

İç içe geçmiş vazo, bardak vb. ile çok şık bir mumluk dekoru elde edebilirsiniz. Biriktirdiğiniz şişe mantarlarını mumluğun içerisine doldurmak ve mumunuzu yakmak yeterli :) Buradan inceleyebilirsiniz.

Şişe Mantarı ile Nihale Yapımı

sise-mantari-5

Şişe mantarı ile yapabilecekleriniz arasında nihale yani sıcak tencere, çaydanlık vb. koymak için altlık da var. Mantar tıpaları bir araya getirip, boyayarak bunun gibi şık ve ayrıca kullanışlı bir nihale yapmak isterseniz yapımı için burayı inceleyebilirsiniz.

Şişe Mantarı ile Banyo Paspası Yapımı

sise-mantari-6

Biraz şaşırtıcı bir proje olduğunu kabul etmek lazım ama şişe mantarlarından banyo paspası yapmaya ne dersiniz? Misafirlerinizin buna çok şaşıracağı ama pek de beğeneceğini düşünüyorum. Yapımını görmek için burayı ziyaret edebilirsiniz.

Şişe Mantarları ile Dekoratif Tablo Yapımı

sise-mantari-7

Şişe mantarlarını kullanarak içinizdeki sanat aşkını açığa çıkarabilirsiniz :) Tıpkı yukarıda gördüğünüz gibi bir tablo tasarlayabilir, boyayabilir, evinizin duvarında sergileyebilirsiniz. Nasıl bir tablo yapacağınız sizin hayal gücünüze kalmış. Yapımı hakkında bilgi edinmek için buraya bakabilirsiniz.

Mantar Tıpalardan Anahtarlık Yapımı

sise-mantari-8

Mantar tıpalardan kolayca anahtarlık yapabilirsiniz. Hatta bu anahtarlıkları nikah şekeri yerine bir alternatif olarak bile dağıtabilirsiniz. En yakın arkadaşlarınız sizin bu hediyenizi sevecektir diye düşünüyorum. Yapımı için buraya bakabilirsiniz.

Mantar Tıpalardan Baskı

sise-mantari-9

Çocukken yaptığımız patates baskılarını hatırlarsınız :) İşte şişe mantarlarından tıpkı patates baskısı gibi baskı yapmaya yarayan damgalar yapabilirsiniz. Hem çocuklarınız için tatlı bir süpriz olabilir, hem de kendiniz birçok alanda kullanabilirsiniz. Mesela t-shirtlerin üzerine baskı yapabilirsiniz, hediye paketlerinin üzerini süsleyebilirsiniz yada el yapımı tebrik kartları hazırlayabilirsiniz. Birçok alanda işinize yarayabilir. Patatesten daha uzun süre kullanılabilmesi ile yapılası bir değerlendirme fikri bence. Buradan görebilirsiniz.

Mantar Tıpalardan Çocuklara Mini Yelkenli Yapımı

sise-mantari-10

Çocuklar için yapabileceğiniz bir diğer eğlenceli proje daha. Onlara şişe mantarlarını kullanarak yüzdürebilecekleri mini sal, yelkenli yapabilirsiniz. Yapımı için buradan yardım alabilirsiniz.

Şişe Tıpalarından Kapı Süsü

sise-mantari-11

Biriktirdiğiniz şişe mantarlarını kapı süsü yaparak da değerlendirebilirsiniz. Eğer kapınızı süslemeyi seviyorsanız, kapınızda kesinlikle oldukça farklı görünen bu kapı çelengine yer vermelisiniz. Yapımını buradan öğrenmeniz mümkün.

Mantar Tıpalardan Pano Yapımı

sise-mantari-12

Ve son olarak mantar tıpalardan yapabileceğiniz bir panoyu ekliyorum. Kolay ve hoş görünen bu panoyu siz de yapmak isterseniz yapım detaylarını buradan öğrenebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.