Şifalı ve Rahatlatıcı Bitki Banyoları

2
180

herbal.jpg

Rahatlatıcı bitki banyoları ile vücudunuzu şımartmaya ne dersiniz kızlar ? Sıcak bir banyo yorgunluğumuzu alır, bize tazelik hissi ve huzur verir. Bunun yanında banyo suyunuzu şifalı bitkilerle ve yağlarla hazırlarsanız, cildiniz için faydasını göreceksiniz.

İşte şifalı bitki banyolarından birkaç tanesi :

Ebegümeci Banyosu :

Sivilceli ve iltihaplı bir deriniz varsa, bu banyo sizin vücudunuza göre. 50 gr. kuru veya 100 gr. yaprakları ince kıyılmış taze ebegümeci çiçeğini kaynayan 2 lt. suyla haşlayın. Daha sonra, soğumaya ve dinlenmeye bırakın. Son olarak da, süzüp banyo suyunuza ekleyin. Banyodan sonra, kan dolaşımınızı hızlandırmak için vücudunuzu orta sertlikte bir fırça ile fırçalayın.

Papatya Banyosu :

Yağlı ciltler için birebirdir. 150 gr. mayıs papatyasını 1 lt. kaynar su ile haşlayın. Yine demlendikten sonra süzüp banyo suyuna ekleyin. Yalnız, cildiniz sivilceli ise papatya yerine kuru nane kullanmanız yerinde olacaktır.

Kekik Banyosu :

Kekik banyosunun, hazımsızlık, yorgunluk ve bronşit gibi şikayetlerinize faydası vardır. 200 gr. kuru kekiği 1 lt. suda kaynatın. Süzmeden banyo suyunuza ekleyin.

Melisa ( Oğulotu) ve Aynısafa Banyosu :

Yatıştırıcı ve dinlendirici etkisi vardır. İnce kıyılmış bu bitkileri, 3′ er yemek kaşığı kadar, 1 lt. kaynar suya ekleyip haşlayın. Üsütnü kapatarak 15 dk. kadar demlenmeye bıraktıktan sonra, süzerek banyo suyunuza ekleyin. Banyodan sonra sıcak bir duş alın.

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here