Sık Yapılan Cilt Temizleme Hataları

0
259

Cildinizi doğru şekilde temizlediğinizden emin misiniz? Gelin sık yapılan cilt temizleme hatalarına bir bakalım;

Fazla Temizleme

Cildinizin tamamen temizlenmesi için bunun gerekli olduğunu düşünebilirsiniz ama yüzünüzü çok sık temizlediğinizde aslında ona zarar verirsiniz. Cildinizi günde iki kereden fazla temizlediğiniz zaman cildinizdeki doğal yağların kaybolmasına, dolayısıyla cildinizin daha fazla yağ üretmesine neden olursunuz. Sabah ve yatmadan önce olmak üzere günde iki kere temizleyici kullanın.

Temizleyiciyi Cildinizde Yeterince Tutmamak

Eğer kullandığınız temizleyici ürün size nemlendirme, yatıştırma yada akne giderme gibi etkiler vaad ediyorsa, bu etkileri gösterebilmesi için temizleyiciyi cildinizde yeterince tuttuğunuzdan emin olmalısınız. Hızlı temizleme ve yıkamanın yerine temizleyici ürünü dairesel hareketlerle cildinize uygulayın ve 30-45 saniye bekleyin. Sonra durulayın.

Uygun Sıcaklıkta Su Kullanmamak

Soğuk su sizi canlandırır, sıcak su iyi hissettirir ama cildinizi doğru şekilde temizlemenin anahtarı dengedir. Yüzünüzü temizlerken kullandığınız su ne cildinizi kurutacak kadar sıcak olmalı, ne de gözeneklerin açılmasını engelleyecek kadar soğuk. En etkili temizleme için yüzünüzü ılık su ile yıkayın.

Güzel Kokuya Kanmak

Bunu hep yapıyoruz, duş jelinden şampuana kadar güzel kokan ürünleri tercih ediyoruz. Fakat bu ürünler yapay kokular içerebilir ve eğer hassas cilde sahipseniz tahrişe neden olabilir. Bu nedenle ya kokusuz yada doğal koku içeren temizleyici ürünleri tercih edin.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here